Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (8-12 Temmuz 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Piyasalarda hızlı hareketler sonrasında bir miktar dengelenmenin olduğu bir haftayı geride bırakmanın ardından yeni haftaya sürpriz bir gelişme ile başlıyoruz. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya KHK ile görevinden alınırken, Başkan Yardımcısı Murat Uysal yeni başkan olarak atandı. Yaşanan bu gelişme ile birlikte piyasalar yeni haftaya tamamen bambaşka bir gündem ile başlıyor olacak.

Öncelikle bu gelişme ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında MB’nın bağımsızlığı konusunda piyasalarda yeni soru işaretleri oluşacak görünüyor. Yeni diyoruZ çünkü bir süredir zaten MB’nın tarafsızlığı konusu pek çok kez gündemin bir parçası olmuştu. Sonrasında siyasi otorite ile farklı yönde alınan kararlar bu konuda piyasanın daha yumuşak bakmasını sağlamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları bu konuda daha büyük bir soru işareti yaratabilir. Bu durum, piyasaların güveni ve algılamaları açısından önemli bir konu. Çünkü piyasa tamamen bir algılama meselesidir.

Piyasalarda zaten 25 Temmuz tarihindeki toplantıda en az 1 puan (100 baz puan) seviyesinde bir indirim olması bekleniyordu. Yılı %14-15 seviyesinde bir enflasyon ile kapatacağımız beklentisini dikkate aldığımızda bunun 4-5 puan üzerinde bir faiz olması, yani yıl sonuna kadar MB’nın her toplantıda temkinli bir şekilde indirimlerine devam ederek toplamda 400-500 baz puan indirime gideceği zaten genel piyasa çevrelerinde kabul görmüş ve buna paralel fiyatlamalar başlamıştı.

İstanbul seçimi sona ermiş, S-400 konusunda ılımlı haber akışları başlamış ve döviz kuru gerileyerek daha stabil seyirler gösteriyordu. Türkiye’nin risk primi 364 seviyesine gevşemiş ve tahvil faizleri yıl sonuna kadar oluşacak 400-500 puanlık bir indirimi şimdiden fiyatlara yansıtmıştı. Son bir ayda %25 seviyesinden %19 seviyesine gerileyen tahvil faizleri gördük. Sonuç olarak piyasalarda zaten MB’nın faiz indirim sürecine gideceği ancak bunu hızlı bir şekilde değil gelişmeleri izleyerek daha temkinli bir indirim süreci içerisinde gerçekleştireceği bekleniyordu.

Borsaya gelince, muhtemelen satış baskısı ile bir açılış görebiliriz. Yorumlarımızda hep bahsettiğimiz 98600 seviyesi, yani geçen hafta pazartesi günkü açılış seviyesi halen kritik öneme sahip. Piyasa bu seviyede bir açılış yapmış ve önemli bir GAP oluşturmuştu. Biz bu GAP’in 98600 altına düşmedikçe bir “breakaway gap” (direnç kırılması ile oluşan) ya da bir “runaway gap” (önemli haber akışı ile mevcut yükselişin daha da güçlenerek devam etmesini sağlayan) nitelikte olduğunu düşünüyorduk. Geçen hafta sonunda breakaway gap ihtimali daha yükselmişti. Ancak Borsa endeksi 98600 seviyesinin altında kapanışlar vermeye devam ederse bu “common gap” (sıradan ) konumunu alacak ve boşluğun ilerleyen günlerde kapatılması ihtimali artacak. Bu durumda 96650 seviyesine kadar gerileme riski ortaya çıkacak.

Bununla birlikte endeksin kapanışı önemli olacak. Eğer 98600 altında kapanışlar yapmaz ve bu seviye üzerinde tutunursa yukarı yükseliş iddiamız devam edecek. Burada da yine ilk açılış seviyesine göre hareket etmemekte fayda var. Günün ilerleyen saatlerinde borsada farklı fiyatlamalar görülebilir. Sert aşağı açılıp sonrasında gelişmelere bağlı olarak tepkiler veya toparlanmalar görülebilir.

Burada banka hisselerinin seyri çok önemli olacak görünüyor. Faiz indirimi daha fazla olacak beklentisi ile yukarı yükselişler görürsek endeks için fazla korkulacak bir durum olmayacaktır. Eğer Cuma günü banka hisselerindeki yükselişin böyle bir gelişmenin önceden fiyatlanması nedeni ile olduğunu düşünüyorsanız bu durumda Bankaların yükselişini sürdürmesi beklenebilir. Bu konuda yorum yapmak zor. Ancak piyasalar sürprizlerle doludur.

Uzun vadeli yatırımcılar için değişen bir durum yok. Yeter ki taşıdığınız şirket güçlü, güvenilir, iyi yönetilen, ihracatı güçlü, dengeli borç nakit yönetimi olan ve karlılığını koruyan şirket olsun. Uzun vadede bu şirketler ön plana çıkmaya devam edecek. Tamamen yurtiçine çalışan firmalarda ise zayıf bilançolar görmeye devam edeceğiz. Kısa vadeli alım satım yapan yatırımcıların ise işi kolay görünmüyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN