Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (7-11 Haziran 2021)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Küresel piyasalarda risk iştahının korunmaya devam ettiği bir hafta geçirdik. Beklenenden güçlü gelen ABD ADP özel sektör istihdam verisi ve haftalık işsizlik başvuruları Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizini güçlendirdi. Ancak haftanın son işlem gününde bekleneni karşılayamayan ABD tarım dışı istihdam uzun vadeli tahvil faizlerinin gerilemesine zemin hazırladı. Yurt dışında verilerin ön plana çıktığı bir haftayı geride bıraktık. İçeride ise makro açıdan önemli veriler açıklandı. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde beklentinin üzerinde %7 büyüme kaydetti. Bir önceki çeyreğe göre ilk çeyrekte büyüme %1,7 oldu. Mayıs ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,59 arttı. Bir önceki aya göre %0,89 artış kaydetti. Çekirdek enflasyon da %16,99 oldu. Borsa İstanbul’da bekle gör havasının hakim olduğu bir hafta geçirdik denilebilir. Borsa endeksi 1432 seviyesinde haftayı kapattı. Dolar kuru ise 8.80 yakınlarına doğru yükselerek yeni rekor test etti. Gelecek hafta da doların güçlü kalmaya devam etmesini bekliyoruz.

Dolar kurunda kapı yeni rekorlara açık

Geçen hafta Dolar kurunda yeni rekor test ederek yükseliş eğilimi hızlandı. DolarTL’de ana yönün yukarı olduğunu tekrar ifade etmekte fayda var. Hem temel anlamda hem de teknik anlamda kurdaki yükseliş eğilimi ve potansiyeli korunuyor. Geri çekilmeler elbette ki yaşanabilir. Ancak bu geri çekilmeler yukarı yönlü tepki yükselişi ile karşılık bulabilir. Şimdilik 8.60 seviyelerinde kısa vadeli destek alanı çalışıyor. Ancak ana destek bölgemiz 22 günlük ortalama olan 8.44 seviyesindedir. 8.44 altında gün sonu kapanışları gerçekleşmediği sürece aşağı yönlü eğilim alım fırsatı verebilir.

Borsa’da güçsüz bir ortam var

Borsa İstanbul’da ne çok güçlü diyebileceğimiz ne de acil satış yapmamızı gerektirecek bir ortam var

Şimdilik yatay ve yönsüz eğilim devam ediyor. Her ne kadar %16’nın üstünde bir enflasyonumuz olsa da enflasyon verisinin beklentinin altında kalması piyasayı sakin kıldı. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerin Temmuz Ağustos ayları gibi ineceğine yönelik açıklamaları sonrası TCMB’den daha sakin gelen açıklamalarda piyasayı sakinleştirmiş görünüyor. Ancak endeksin iyi yerlerde, güçlü olduğundan bahsetmek zor. Yeni ve agresif alımlar için şimdilik beklemede kalmak daha faydalı. Mevcut pozisyonlar 1410 seviyesi üzerindeki seyirler korundukça tutulabilir. Kısa vadeli bakan yatırımcılar için güçlük dalgalanmalarda 50 günlük ortalama olan 1410 seviyesi yakınları stop loss olarak izlenebilir. Şimdilik yatay ve yönsüz bir hareket alanı var. 1440 seviyesi üzerinde güçlenen alımların olması halinde 1462 seviyesini güçlü direnç olarak izlemeye devam edeceğiz.

Yurt içinde Hazine tahvil ihaleleri ön planda

7 Haziran ile başlayacak haftada yurt içi gündem sakin. Pazartesi ve Salı günü Hazine tarafından tahvil ihaleleri takip edilecek. Pazartesi Hazine, 4 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ve 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli devlet tahvili ihraç edecek. Salı günü ise Hazine, 12 ay ve6 yıl vadeli devlet tahvili ihraç edecek. Ayrıca, 10 yıl vadeli 6 ayda bir kira ödemeli TÜFE’ye endeksli kira sertifikası ihraç edilecek. Hazine haziran ayında toplam 31 milyar TL iç borç ödemesi yapacak. 9 Haziran tarihinde toplam 23.5 milyar TL’lik iç borç servisi yapılacak. Bununla birlikte haftanın son işlem gününde içerde sanayi üretim verisi ve TCMB beklenti anketi yayımlanacak. Nisan ayını yansıtacak sanayi üretim verisi için piyasada güçlü bir beklenti oluşmuş durumda.

Yurt dışında Avrupa verileri ağırlıklı olacak

Geçen hafta ABD verileri daha ön plana çıkarken bu hafta Avrupa verilerini takip edeceğiz. Pazartesi günü Almanya fabrika siparişleri ve Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni olacak. Salı günü ise Euro Bölgesi 1. Çeyrek GSYİH verileri ön planda olacak. Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankasından faiz kararını alacağız. ECB’den ani bir politika değişikliği beklemiyoruz. Ancak ECB Başkanı Lagarde’ın vereceği mesajların izlenmesinde fayda var.

Perşembe günü ABD’de ise TÜFE rakamları takip edilecek. Geçen hafta Cuma günü beklentiyi karşılayamayan tarım dışı istihdam rakamları sonrası FED’in enflasyon-varlık alımı azaltımı endişelerine dayalı beklentiler bir miktar zayıflamıştı. Piyasanın ve Fed’in en çok dikkat eden veri olan TÜFE rakamlarının yansıttığı tabloya göre piyasa fiyatlamaya geçebilir. Perşembe günü yurt dışı piyasa fiyatlaması açısından önemli olacak.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!