Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (5-9 Ağustos 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Fed toplantısı sonrasında piyasalarda pozitif havanın yerini daha zayıf bir havaya bıraktığını görmekteyiz. Borsa endeksi haftayı 100000 seviyesinin altında tamamlarken kritik 100500 desteğini kırmış oldu. Aslında endeks bir süredir 103000 direncinin üzerine çıkmakta başarısız kalmaktaydı. Sıkışma alanlarında endeksin direncini kırmayı fazla uzatmaması gerektiğini sürekli belirtiyoruz. Endeksin 103000 direncini geçmesi uzadıkça momentumda azalma başlamıştı. Fed toplatışı sonrasında piyasalar faiz indiriminin devamı konusunda yeterli mesaj alamayınca kar satışları kendisini gösterdi.

Teknik olarak 100500 seviyesinin altına kaldığı sürece endeksin 97500 seviyesine gerileme riski yükselmiş bulunuyor. Daha aşağıda 95700 seviyesindeki hem 50 günlük hem 50 haftalık ortalamalar var. Endekste görünüm kısa vadede bozuldu. Bunun için Pazartesi günü endeksin 100500 seviyesinin üzerinde yeniden kapanış yapıp yapamayacağı önemli olacak.

ABD S&P endeksi ise 2927 seviyesindeki 50-günlük ortalama desteğinin altına düştü ancak bu seviyenin üzerinde kapanış sağladı. S&P endeksinde önümüzdeki hafta tepki yükselişleri oluşursa bu BIST100 endeksi içinde yardımcı bir faktör olabilir. Aksi halde yeni hafta satıcılı geçecek görünüyor.

Bu düşüşün tam bilanço zamanlarına isabet etmesi üzücü. Beklenenden çok iyi gelen bilançoya sahip hisselerde hisse bazlı hareketler görebiliriz. Bu hafta Salı günü ASELS, BIMAS, MGROS, Çarşamba günü ENJSA, SAHOL, AEFES, AYGAZ, TUPRS, ULKER, Perşembe günü SOKM, ENKAI ve Cuma günü PGSUS, PETKM bilançolarının gelmesi bekleniyor.

DolarTL kurunda ise zayıf seyir devam etmekte. Yukarıda 5.66 ve 5.75 seviyelerini direçn olarak izliyoruz. Şimdilik olağanüstü bir durum olmadıkça 5.66 seviyesinin üzerine çıkamayacak gibi görünüyor. Aşağıda ise 5.51 ve 5.36 destekleri ön planda duruyor. Dolar kurunda yeni risk algılamaları oluşmadıkça güçlü seyirler beklemiyoruz.

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü içeride Temmuz ayı TÜFE verisini izliyor olacağız. Cuma günü ise Haziran ayı Cari işlemler verisi ve TCMB Beklenti anketini alacağız. TÜFE verisinde aylık %0.05 artış bekleniyor. Yıllık enflasyon verisinde fazla bir değişim olmayacak görünüyor.

Dışarıda ise Pazartesi günü Avrupa ve ABD PMI verileri izlenecek. Cuma günü İngiltere büyüme verileri ön planda duruyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

HİSSE LAB İLE KAZANDIRAN HİSSELERİ “ÜCRETSİZ” YAKALAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin