Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (3-7 Mayıs 2021)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Borsa

Fed kararını ve içeride yılın ikinci enflasyon raporunu aldığımız bir haftayı geride bıraktık. ABD ve Avrupa borsa endekslerinde geçen hafta bir miktar yatay eğilim izlesek de genel yön yukarı ve güçlü olmaya devam ediyor. Küresel piyasalarda risk alma iştahı canlı. ABD’de açıklanmaya devam eden birinci çeyrek bilançolar, güçlü makroekonomik veriler ve Biden’ın yeni açıkladığı 1,8 trilyon dolarlık harcama paketi risk iştahını güçlü tutuyor. Buna karşın küresel piyasalarda gözler ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde olmaya devam ediyor. Gelişmekte Olan Ülke Borsaları bu güçlü havadan yararlanmakta zorlanıyor. GOÜ’lerde zayıf hava ne yazık ki sürüyor.

Borsa İstanbul haftayı 22 günlük ortalaması olan 1394 seviyesi üzerinde kapatmayı başardı ancak çok güçlü bir endeksten bahsetmek zor. Endeksteki havanın yönü bu hafta daha belirgin olabilir. 1394 / 1400 bandı halen direnç görevi görürken, bu seviyenin üzerindeki yerleşik seyirler endeksin 1450 seviyesine doğru güçlenmesini destekleyebilir. Aksi durumda 22 günlük ortalamanın altındaki kapanışlarda kar satışlarının tekrar 1350 bölgesine doğru sürmesi beklenebilir. Ancak 1350 seviyesi aşağı yönde kırılmadığı sürece bu bölgeden gelen destekle satışların hızı kesilebilir.

Teknik göstergelerde toparlanma söz konusu olmasına karşın net bir iyileşmeden bahsetmek henüz erken. Ancak endeksin geçen haftalara nazaran toparlanma isteğinin daha kuvvetli olduğunu izliyoruz. Dolayısıyla aşağıda izlediğimiz güçlü destek seviyesi olan 1350 ile 1400 arasındaki dar bant hareketi şimdilik sürüyor. Endeksin 1400 üzerinde hacmi de arkasına alacak bir şekilde güç kazanması 1450 hareketini beraberinde getirebilir.

Taktik

22 günlük ortalama seviyeden hareket etmek taktik açısından zordur. Karar vermekte zorlanabileceğimiz bir noktadayız. Dolayısıyla 22 günlük ortalamasının üzerine yerleşen bir endekste ilave alım yapmak mümkün olabilir. Şimdilik ilave pozisyonlar için aceleci olmamakta ve 1400 üzeri yerleşik seyirleri beklemekte fayda var. Kısa vadeli bakan yatırımcılar için en çok hata yapılan noktalardayız. Sakin kalmak ve izlemek daha doğru bir strateji olabilir. Mevcut pozisyonlar 1350 seviyesi üzeri korunduğu sürece korunabilir.

Uzun vadeli yatırımcılar için taktik değiştirecek şimdilik farklı bir gelişme bulunmuyor. Ancak 50 günlük ortalama olan 1450 seviyesine doğru bir yükseliş olması halinde sahip olunan pozisyonun bir kısmı için strateji değişikliğine ihtiyaç olabilir. Böyle bir durumda 50 günlük ortalamanın üzerine yükselmekte zorlanan endekste olası kar satışları için temkinli gideceğiz.

Türk Havayolları, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Coca Cola İçecek, Çimsa, EnerjiSA, Anadolu Efes, Migros, Türk Telekomünikasyon, Tüpraş, Aksa Akrilik Kimya, Koç Holding, MLP Sağlık, Sabancı Holding, Ülker, Enka İnşaat, BIM, Doğuş Otomotiv, Pegasus, İş Bankası, Kardemir bu hafta 1Ç finansal sonuçları beklenen şirketler arasında yer alıyor.

Bilanço döneminin en yoğun olduğu zamanlardayız. Dolayısıyla hisse bazlı hareketler izlenebilir. Sanayi şirketlerinden çok güçlü karlar almaya devam ediyoruz. Endeksin 1400 üzerine yükselmesi ve güçlenmesi halinde bilanço hareketlerini daha yoğun bir şekilde hissedebiliriz.

Dolar

Dolar kurunda önemli bir değişiklik bulunmuyor. Teknik göstergeler ve temel gerekçeler DolarTL’nin yukarı yönlü eğilimini destekliyor. 8.17 seviyesindeki 22 günlük basit hareketli ortalama güçlü teknik destek görevini sürdürüyor. 22 günlük ortalamaya doğru oluşan geri çekilmelerde tepkilerin geldiğini ve yönün tekrar yukarı döndüğünü izliyoruz. Dolayısıyla ilk etapta 8.17 seviyesinin altında kapanış gerçekleşmemesi halinde aşağı yönlü eğilim sınırlı kalabilir. Dolar kurunda 8.20 üzerindeki harekette yükseliş ivmesinde hızlanma izliyoruz ve 8.43 / 8.55 bandı direnç konumuna geçiyor. Yukarı yönlü atakların hızlanması halinde söz konusu direnç seviyelerin üzerine yerleşilmesi riskli konuma gelebilir. Dolar kurunda net bir rahatlamadan bahsetmek için 8 seviyesi altındaki seyirlerin kalıcı olması şart. Ancak TL lehine hareketler açısından pozitif bir ortamdan bahsetmek güç. DolarTL’de teknik görünüm yukarıyı gösteriyor.

Bu hafta gündem yoğun ve güçlü

Bu hafta pazartesi günü nisan ayı TÜFE rakamlarını karşılayacağız. Muhtemelen yüksek bir enflasyon rakamı gelecek. Beklentiler TÜFE’nin aylık bazda %1.8 yükselmesi ve yıllık bazda %17.30 gelmesi yönünde. Beklentilerden daha yüksek bir sapmanın olması halinde endekste baskı hissedilebilir. Çarşamba günü TCMB’nin beklenti anketi takip edilecek. Perşembe ise TCMB faiz kararını alacağız. Son dönemde sıkça TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan gerek enflasyon gerçekleşmeleri gerekse de para politikasının geleceğine ilişkin mesajları almış olduk. Dolayısıyla sözel yönlendirme de güçlü bir mesaj değişimi beklemiyoruz. Ancak karar metnindeki tonlama yine de ön planda olabilir. Merkez Bankası’nın faiz kararında da bir değişiklik beklentimiz bulunmuyor.

Yurt dışında ise yoğun bir veri gündemi var. Pazartesi günü Powell’ın konuşması ve Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verileri gündemin başında yer alıyor. Geçen hafta Fed toplantısı olması nedeniyle Powell’ın konuşasında sözel yönlendirmede bir ton değişikliği beklemiyoruz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN