Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (27 Haziran – 1 Temmuz 2022)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Küresel borsalarda geçen hafta artan resesyon endişelerine rağmen toparlanma hareketi takip edildi. Geçen hafta Fed temsilcileri faiz artırımlarının devam edeceğine yönelik açıklamalarda bulundular. Fed Başkanı Powell ABD Senatosu’na yaptığı sunumda yüksek enflasyonu düşürmek için faiz artışlarının sürmesi gerektiğini söyledi. Ekonomi için daha sıkı para politikasıyla baş edebilecek konumda açıklaması yaptı. Faiz artırımlarının devam edeceği beklentisi ile resesyon endişeleri artış gösteriyor. Fed Başkanı Powell da resesyonun bir olasılık olduğu ifade etti. Geçen hafta açıklanan imalat ve hizmet PMI verileri ülkelerde ekonomik aktivitenin yavaşladığına yönelik işaret vermektedir. Diğer taraftan, bakır, demir cevheri, alüminyum gibi sanayi emtiaları da ekonomilerdeki durgunluk ile birlikte talebin azalacağı beklentileri ile değer kaybediyor. Haziran ayında satıcılı seyreden ABD borsaları geçen hafta toparlanma eğilimi gösterdi. Açıklanan ekonomik veriler ile birlikte merkez bankalarının sıkı para politikasını sürdüremeyeceği beklentileri toparlanma hareketini destekledi. Haftalık bazda S&P 500 endeksi %6,45 artış kaybederken, Dow Jones endeksi %5,39 yükseldi. Nasdaq endeksi ise %7,49 yükseldi. Avrupa endeksleri de geçen haftayı Cuma günü gelen alımların etkisiyle yükselişle tamamladı.

Yurt içinde ise TCMB’nin faiz kararı takip edildi. TCMB beklenildiği gibi politika faizini %14 seviyesinde sabit tuttu. Merkez bankası kredi büyümesi ve cari açığa bakmaya devam etmektedir. Son dönemde kredi büyümesini yavaşlatıcı tedbirler alındığı görülmektedir. Ticari kredilerde zorunlu karşılık yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseltildi. BDDK, kredi büyümesini yavaşlatmak için tüketici kredisine vade sınırı getirdi. Cari işlemler dengesinde ise turizm kaynaklı iyileşmeden bahsedilmiş. Dolayısıyla, merkez bankasının harekete geçtiğini görmek için yüksek bir cari açık ve kredi büyümesinin devam etiğini görmek gerekecek. Enflasyondaki yükseliş arka plana atılmış durumda. Bu nedenle politika faizi sabit kalmaya devam edebilir. Ancak, faiz sabit kalırken merkez bankası farklı politika araçları kullanmaya da devam edebilir. Çünkü sıkılaşmanın makro ihtiyati politika setini güçlendirerek sağlanacağı konusunda mesaj verilmiş.

Merkez Bankasının faiz kararı sonrası Cuma günü BDDK, makroihtiyati adımlar kapsamında TL kredi kullanımına yeni düzenleme getirdi. Bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi.

Hafta içerisinde 17.35 seviyesi altına gevşeme göstermeyen DolarTL, kararın ardından 16.48 seviyesini gördü. Haftayı 16.88 seviyesinde sonlandırdı. BİST100 endeksi ise geçen hafta bankacılık endeksinin %2,95 düşmesine rağmen haftayı %0,82 yükselişle sonlandırdı.

Bu hafta küresel piyasalarda gündem yoğun

Piyasalarda resesyon endişelerinin artış göstermesi nedeniyle açıklanacak makro ekonomik veriler yakından takip ediliyor. Pazartesi günü ABD’de dayanıklı mal siparişleri, Salı günü toptan satış stokları açıklanacak. Çarşamba günü ABD’de 1. Çeyrek GSYİH açıklanacak. Avrupa Bölgesinde tüketici güveni, Almanya’da enflasyon verisi takip edilecek. Aynı zamanda ABD, Avrupa ve İngiltere Merkez Bankası Başkanları bir etkinlikte konuşma yapacaklar. Perşembe günü ABD’de kişisel gelir ve harcamalar verisi açıklanacak. Cuma günü ise küresel çapta açıklanacak olan imalat PMI verileri ve Avrupa’nın enflasyon verisi takip edilecek.

Yurt içinde Çarşamba günü ekonomik güven endeksi, Perşembe günü dış ticaret dengesi açıklanacak. Aynı zamanda Perşembe günü TCMB PPK toplantı özetini yayınlanacak. Cuma günü ise Türkiye imalat PMI verisi takip edilecek.

Borsa

Bankacılık endeksi geçen hafta %2,95 değer kaydetti. Bankacılık endeksinin satıcılı seyrine rağmen BİST100 endeksi haftayı %0,82 yükselişle sonlandırdı. Cuma günü BDDK’nın kararı sonrası DolarTL’de görülen geri çekilme Borsa İstanbul’a yansımış değil. Dolayısıyla, hafta başlangıcında bunun negatif yansıması görülebilir. BİST100 endeksinin 2500 seviyesi üzerinde seyrini sürdürmesi önemli olacak. 2500 seviyesi üzerinde kalındıkça mevcut pozisyonları korumakta fayda var. 2500 seviyesi altında ise temkinli olmak adına kısa vadeli pozisyonlar azaltılabilir. Kısa vadede satış baskısı görebilme ihtimaline karşılık de orta uzun vadede ana yukarı yönlü eğilimin korunmasını bekliyoruz. Bu nedenle kısa vadede görülen satış baskısının orta ve uzun vade için alım fırsatı olduğunu düşünüyoruz.

DolarTL

TCMB, PPK kararında güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayacağını ve gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacağını belirtmişti. TCMB toplantısının ardından BDDK’nın makroihtiyati adımlar kapsamında TL kredi kullanımına yönelik getirdiği yeni düzenleme takip ediliyor. Bu düzenlemenin duyurulması ile DolarTL 16.48 seviyesini gördü. Haftayı 16.88 seviyesinde sonlandırdı. Yeni haftada makroihtiyati adımların yansıması takip edilecek. Cuma günü takip edilen satıcılı seyrin devamı için DolarTL’de 16.75 seviyesi altında seyirler aranacak. Yukarı yönde görülebilecek tepkilerde ise 17.35 seviyesi direnç olarak izlenmeye devam edilecek.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!