Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (26-29 Ağustos 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Ticaret Savaşları Küresel Borsaları Vuruyor
Cuma günü Jackson Hole toplantısında Fed Başkanı Powell’ın mesajları doları zayıflatırken, borsalarda alımlara neden oldu. Piyasalar Powell’dan Eylül ayında faiz indirimine devam edeceği mesajını almış görünüyor. Ancak bunun ardından ABD kanadından Çin’in getirdiği ek vergilere karşılık Trump’ın ABD ‘li üreticilere kendinize yeni alternatifler bulun ve Çin’i terkedin uyarısında bulunması küresel borsa ‘larda resesyon endişeleri odaklı satışları beraberinde getirdi.

Cuma gününe yükselişle başlayan ABD Dow Jones endeksi günü %2.37 düşüşle kapadı. Aynı şekilde S&P endeksi %2.6 geriledi. S&P endeksinde 2824 desteğini önemli olurken, bu seviyenin altına gerilemesi durumunda satışlar güçlenebilir ve küresel borsaları etkisi altına alabilir.

Bir süredir ABD ve Avrupa borsalarının dışında GOÜ endekslerindeki yükselişlerin kalıcı olmayabileceğini ve hareketlerin tepki yükselişleri olabileceğini konuşuyoruz. Nitekim bu yükselişlerin ardından tekrar geri çekilmeler başlamış görünüyor. Küresel borsa endeksleri teknik olarak sat konumununa geçeli yaklaşık 20 gün olacak. Ağustos başından bu yana yatay bir bant içerisinde yönsüz ve zayıf seyirler devam ediyor.

Yeni haftada S&P endeksinde 2824 desteği ve sonrasında 2800 seviyesindeki 50-haftalık ortalama desteği önemli olacak. DAX endeksinde ise 11500 seviyesinin ardından 11300 seviyesine doğru düşüşler görülebilir. Eğer toparlanma gelirse yükselişlerin fazla kalıcı olmayacağını tahmin etmek güç değil.

Borsa Endeksi Güçsüz
Aynı olumsuz görüntüler gelişmekte olan ülke (GOÜ) endekslerinde de görünüyor. Hindistan, Brezilya, Rusya, Arjantin ve G.Afrika endeksleri güçlü değil. Aynı görünüm Türk Borsasında da mevcut. BIST100 endeksinin 100500 seviyesinin altına gerilemesi ilk sinyal olmuştu. Ardından 97500-98000 aralığındaki 50-günlük ortalamanın altına gerilemesi ise satıcıların daha ağırlık kazandığını gösterdi.

Borsa endeksi güçlü görünmüyor. Küresel borsalardaki zayıf görünümde buna destek veriyor. 97500 direncinin üzerine yerleşmedikçe Borsa endeksinde güçlenme başlamayacaktır. Bu seviye altında kaldığı sürece hisse senedi oranlarını düşük tutmakta fayda var. Aşağıda ise 95000 desteği kritik bir konuma geldi. Bu desteğin altına gerilemesi durumunda satışlar sertleşebilir ve 92000’li seviyelere doğru gerileme gerçekleşebilir. Şimdilik mevcut rüzgar küresel görünüm olumsuz ihtimalin gerçekleşme olasılığını daha yüksek gösteriyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

HİSSE LAB İLE KAZANDIRAN HİSSELERİ “ÜCRETSİZ” YAKALAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin