Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (22-26 Nisan 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Geçtiğimiz haftayı dalgalı bir şekilde tamamlayan endeks yüzde 0.9 yükseliş kaydetti. Yeni haftaya girerken seçimlere yönelik ve ABD ile S-400 füzeleri üzerinden oluaşn belirsizlik halen devam ediyor. Hafta sonu Sri Lanka’da büyük terör faciası yaşanırken, içeride CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde gerçekleşen saldırının yankıları ile yeni haftaya başlıyoruz. Olayın ardından siyasi birlik mesajları verilirken, sabah saatlerinde DolarTL kurunda önemli bir hareket görülmüyor.

Önümüzdeki hafta YSK’nin seçimlerle ilgili AKP’nin Olağanüstü itirazını görüşmesi bekleniyor. Bu konu piyasalar üzerinde belirsizlik yaratmaya devam edecek görünüyor. Diğer yandan Perşembe günü TCMB faiz toplantısı bekleniyor. Merkez’in faizlerde değişiklik yapması genel olarak beklenmiyor. Özellikle enflasyonda hala gıda kaynaklı katı seyirlerin devam ediyor oluşu TCMB’nin sıkı duruşunu sürdüreceğini gösteriyor. Bu beklentinin piyasa fiyatlarında bulunduğunu düşünüyoruz.

Çarşamba günü ise Nisan ayı Kapasite Kullanım Oranları ve Reel Kesim tüketici güveni verileri içeride izlenecek diğer veriler olacak. Aynı zamanda ABD tarafından S-400 ve Patriotlar’la ilgili yapılacak açıklamalar yine piyasaların takibinde olacak. Salı günü ise piyasalar Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile resmi tatilde olacak.

Dışarıda ise Pazartesi günü Paskalya ertesi günü olması nedeni ile Avrupa ve İngiltere piyasaları kapalı olacak. Perşembe günü Japonya Merkez Bankası faiz toplantısı ve ABDF Dayanıklı mal siparişleri izlenirken, Cuma günü ise ABD 1.çeyrek büyüme ilk hesaplama verisi gelecek. Beklentilerden güçlügelebilecek bir veri ABD Dolarını güçlendirebilir.

Borsa

Borsa endeksinde güçlü seyirler olduğunu söylemek zor. Yükselişlerin kısa soluklu kaldığını ve kar satışlarının etkili olduğunu izliyoruz. Risk ölçüsü olan CDS verileri halen 400 seviyesinin üzerinde ve bu kadar risk algısı piyasalarda kırılgan oluyor.

97000 seviyesinin ise artık ne kadar işleyen bir direnç seviyesini olduğunu söylemek zor. Destek olarak ise 95000 seviyesi izlenebilir. Bu seviyenin altına doğru düşüşlerin başlaması durumuna satış baskısı artabilir. Bu durumda ilerleyen günlerde veya haftalarda 91500 ve 90000 seviyeleri güçlü destekler olarak izlenebilir.

Borsa endeksinde hem teknik hem de gündem olarak kısa vadede güçlü seyirler vaat eden bir tablo görünmüyor. Uzun vadede ise fiyatların oldukça ucuz olduğu ve bir yıl ve daha uzun vade için güzel kazanç fırsatları sunan seviyelerde olduğumuzu söylemek mümkün. Ancak kısa vadeli yatırımcılar için zor süreç devam ediyor. Al sat yapan yatırımcılar için ise hem fırsatlar hem de risklerin olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Yakın bir dönemde üç aylık bilançolar başlayacak. Ancak genel olarak güçlü beklentiler mevcut değil. Bu nedenle bilançoların endeksi toplu olarak taşıyacak etkileri sınırlı olabilir ve hareketler hisse bazlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Çarşamba günü TAVHL ve TKFEN, Perşembe günü AKBNK, EREGL ilk çeyrek sonuçlarının gelmesi bekleniyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.