Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (22-26 Kasım 2021)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Geçen haftanın en önemli konusu TCMB’nin aldığı faiz kararı oldu. TCMB, piyasa beklentisi kadar 100 baz puan faiz indirimine giderek politika faizini %15’e indirdi. Beklentilere paralel gelen faiz indiriminin adından Dolar/TL yukarı yönlü seyrini sürdürerek haftayı 11.21 seviyesinde sonlandırdı. Böylelikle dolar geçen hafta TL karşısında %12 değer kazandı. Merkez bankasının 100 baz puan faiz indirmesi piyasa için sürpriz değil. Ancak, sınırlı alanın kullanımı için Aralık ayının işaret edilmesi ve faiz indirimlerinin devam edebileceğine yönelik bir belirsizlik oluşması ile kurda yukarı yönlü seyirlerin devam ettiğini görüyoruz. Dolar/TL’nin yukarı yönlü seyri ile birlikte borsa da yukarı yönlü ivmesini sürdürdü. Bankacılık endeksi öncülüğünde BİST100 endeksi haftayı %6 değer kazancı ile sonlandırdı. Diğer taraftan, hafta başında BBVA’nın Garanti payları için gönüllü pay alım teklifinde bulunacağını açıklaması da bankacılık hisselerine pozitif yansıdı. Bankacılık endeksi geçen hafta %12,3 yükseldi.

Küresel piyasalar ise geçen hafta enflasyon endişeleri ve Avrupa’da artan vaka sayıları nedeniyle karışık bir seyir izledi. Avusturya’da sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacak olması ve yakın bir zamanda Almanya’da yeni önlemlerin gündeme gelebilecek olması havacılık hisseleri öncülüğünde borsalar üzerinde baskı yarattı. Küresel tarafta hissedilen satış baskısı yurt içinde de hissedildi. Ulaştırma endeksi cuma günü %5,2 satıcılı bir seyir izledi ve haftayı %4,1 ekside kapadı.

ABD’de S&P 500 endeksi haftayı %0,3, Nasdaq endeksi %1,2 artıda kapatırken, Dow Jones endeksi %1,4 değer kaybetti. Avrupa’da endeksler haftayı artıda kapatmayı başarsa da cuma günü Covid-19 vaka sayılarındaki artış nedeniyle satıcılı bir seyir izledi.

Bu hafta küresel piyasalarda gündem yoğun

Bu hafta yoğun bir veri gündemi ile birlikte Avrupa’da artan vaka sayılarına ilişkin gelişmeler takip edilecek. Pazartesi günü ABD Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve Avrupa Bölgesi tüketici güveni piyasaların takibinde olacakken, salı günü Avrupa Bölgesi ve ABD’nin PMI verileri takip edilecek. Çarşamba günü ise ABD’de 3. Çeyrek büyüme rakamları, dayanıklı mal siparişleri, kişisel gelir ve harcamalar ve Fed toplantı tutanakları takip edilecek. ABD borsaları perşembe günü şükran günü nedeniyle kapalı olacak. Cuma günü ise yarım gün açık olacaktır. Artan vaka sayılarının ardından Avusturya’nın 20 gün sokağa çıkma kısıtlaması getirmesi ile birlikte Avrupa Bölgesinde salgın kaynaklı gelişmeler piyasanın odağında olacaktır.

Yurt içinde ise pazartesi tüketici güveni, salı günü Hazinenin tahvil ihaleleri takip edilecek. Çarşamba günü kapasite kullanım oranı, reel sektör güven endeksi açıklanacak. Perşembe günü PPK toplantı özeti takip edilecek. Cuma günü ise TCMB’nin finansal istikrar raporunu yayınlaması bekleniyor.

Borsa

BİST100 endeksi son 5 haftadır güçlü bir seyir izlemesinin ardından geçen hafta da güçlü seyrini sürdürerek haftalık bazda %6 artış kaydetti. Yurt dışında artan enflasyon karşısında Fed’in beklenenden daha önce faiz artırımına gidebileceği endişesi ve Avrupa’da salgın kaynaklı gelişmeler nedeniyle karışık seyirler takip edilirken BİST100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde yükseliş eğilimini sürdürdü. Bu hafta endeksin 1700 seviyesi üzerinde seyirlerini koruması önemli olacaktır. Endeks 1700 üzerinde seyrini koruyamazsa bir düzeltme hareketi de takip edilebilir. Bu nedenle olası bir düzeltme hareketine karşı aşağıda 1680 seviyesini stop bölgesi olarak izlemekte fayda var. Bankacılık endeksi ile birlikte ulaştırma endeksinin bu haftaki seyri BİST100 endeksi üzerinde etkili olmaya devam edecektir.

DolarTL

DolarTL’de ana yön yukarı yönlü olmaya devam ediyor. Dolar kurunda geri çekilmeler gündeme gelse bile yeniden tepki alımlarının geldiği takip ediliyor. Cuma günü 10.82 seviyesine kadar gerileyen dolar kuru gelen tepki alımları ile haftayı 11.21 seviyesinde sonlandırdı. Dolar kurunda oynaklık çok fazla ve olası gevşemelerde 10.95 seviyesi takip edilebilir. Yukarı yönlü seyrin devamında ise 11.30 seviyesi direnç olarak takip edilecek.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni