Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (20-24 Mayıs 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Yurtiçi piyasalardaki tedirginliğin sürmesi geçtiğimiz hafta BIST100 endeksinin 85000 seviyesine doğru geri çekilmesine neden oldu. Diğer yandan, küresel borsalarda risk iştahının zayıf olması da içeride endeksin güçlenmesini zorlaştırdı. Bu tablo karşısında, BIST 100 endeksi haftayı 86800 bölgesine yakın bir yerde tamamladı. Özellikle, ABD ve Türkiye arasındaki S400 gelişmeleri piyasaları rahatsız etmeye devam ediyor. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S400 konusunda geri adım atmayacaklarını bir kez daha yinelerken, S400 sonrası Rusya ile ortak üretim S500 konusunun da gündemde olduğuna değindi. Gözler ABD’den gelebilecek olası açıklamalarda olduğu için bu tablo bir süre daha endeksin yükselişini zorlaştırabilir.

Şirketlerin 2019 birinci çeyrek kar rakamları sona erdi. Bu süreçte hisse bazlı hareketleri çok fazla hissedemedik. Daha çok haber başlıkları ve Türkiye’ye yönelik risk algısının yüksek olması ön plandaydı. USDTL kuru ise bu süreçte oynaklığını korudu. Mayıs ayının ilk haftasında 6.25 seviyesine kadar tırmanan kur TCMB’nin yapmış olduğu hamleler ve sözlü yönlendirmelerin yanında resmi bir açıklama olmasa da kamu bankalarındaki döviz satışlarının da etkisiyle bir miktar gevşedi. Hafta içerisinde 6.00 seviyesinin altına doğru gerilemesine karşın yine de bu seviyenin altında çok fazla kalamadığını gördük. Kısacası, Türkiye ile ilgili riskler devam ettiği bu süreçte USDTL kurundaki geri çekilmeler bir süre daha geri kalabilir.

Bu hafta içerisinde Türkiye’de veri takvimi sakin, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı izlenecek. Dışarıda ise daha çok Fed üyelerinin konuşmaları ve Fed Başkanı Powell konuşması yer alıyor. Aynı zamanda 30 Nisan-01 Mayıs tarihlerinde yapılan Fed toplantısının tutanakları açıklanacak. Bu takvim içerisinde Fed Başkanı Powell’dan gelebilecek olası açıklamaların dışında özellikle tutanaklar kaynaklı piyasaların genelinde yeni bir hareket beklenmeyebilir.

Borsa
Borsa endeksinde 88200 bölgesini direnç noktası olarak takip etmeye devam ediyoruz. Endeks geçtiğimiz hafta bu direncin üzerine yükselmesine karşın çok güçlü kalamadığı için aşağı yönde tepkisini vermiş oldu. Aşağıda ise en kritik destek 85000 seviyesinden geçiyor ve en son bu seviyeden tepki alımlarıyla karşılaştık. Dolayısıyla endeks 85000 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketini korumaya devam edebilir. Buna karşın, yükselişinde güçlenmesi içinde 88200 seviyesinin üzerine yerleşmesinde fayda var. Bunu başaramadığı sürece 85000-88000 aralığını ihlal etmesini bekleyebiliriz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Dolar
USDTL’de ise oynaklık bir süre daha devam edebilir. Özellikle iç piyasayı rahatlatıcı gelişmeler olmadığı sürece kurda 6.00 seviyesinin altında çok güçlü bir tablo oluşmayabilir. Teknik olarak, 6.25 bölgesi kritik bir direnç. Geçtiğimiz günlerde bu seviyeyi aşamadığı için bir sonraki denemesinde bu noktanın üzerine yükselmesi durumunda yükselişini tetikleyebileceğini düşünebiliriz. Buna karşın, geri çekilmelerde, psikolojik destek 6.00 seviyesinden geçiyor. Bu seviyenin altında kalıcı bir alan görmediğimiz takdirde kurda rahatlamadan bahsetmek zor olabilir.

ANLIK VE ÜCRETSİZ BORSA TAKİBİ İÇİN TIKLAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin