Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (19-23 Ağustos 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Bankacılık endeksi düşüşte etkili oldu

Borsa endeksi geçtiğimiz hafta %3.7 gibi sert bir değer kaybı ile haftayı tamamladı. Endeksteki bu düşüşte Bankacılık endeksindeki %8 düşüşün büyük rolü var. Bankacılık endeksini %6.5 düşüş ile Metal ana Sanayi takip etti. Yine en çok düşen sektörler arasında petrokimya hisseleri de bulunuyor. Bu endekslere dahil olan hisselerin pek çoğu endeksin içerisinde yer alıyor ve gelen satışlar sonucunda BIST100 endeksi 96000 seviyesinde izlediğimiz 50-haftalık ortalamasının altında kapandı. Teknik olarak oldukça kritik bir seviyenin altında kapatan Borsa endeksinde bu durum eğer tepkiler gelmez ya da zayıf kalırsa satış baskısının devam edebileceğini gösteriyor.

Gelen satışlarda yabancı satışlarının etkili olduğunu söylemek mümkün. Ağustos ayı başında %65.40 seviyelerinde olan yabancı takası, son durumda %64.60 seviyesine kadar geriledi. Son günlerde özellikle tahvile gelen yabancı alımlarının hisse senedine kaymadığını izliyoruz. Küresel piyasalarda hisse senedi tarafında olumsuz bir süreç yaşıyoruz. ABD S&P endeksindeki ve Avrupa borsalarındaki satışların yanında gelişmekte olan ülke (GOÜ) endekslerinde ise fazla iştahlı seyirler olduğunu söylemek zor.

Yeni haftaya endekste zayıf görünüm, DolarTL kurunda ise dengeli ve sakin bir seyirle başlıyoruz. Geçen hafta banka hisselerine gelen satışlar sonrasında tepki gelmesi durumunda Borsa BIST100 endeksinde de bunun olumlu yansımalarını hissedebiliriz. Bankacılık endeksi XBANK için 130000 seviyesi kritik destek olarak görünüyor. Bu seviyelerden tepki gelmesi durumunda BIST endeksi yeniden 96000 seviyesi üzerinde tutunma çabası gösterebilir. Ancak bu durum ne kadar kalıcı olacak göreceğiz.
Endekste genel olarak zayıf görünüm mevcut. Teknik göstergeler çok güçlü değil. Borsa endeksinin 96000 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda 97500 direncini izleyeceğiz. Bu seviyeyi geçse bile endeksin uzun soluklu bir yükselişe başlaması için 100500 direncinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu seviye şimdilik oldukça uzak görünüyor. Aşağıda ise 95000 desteği ve bu desteğin kırılması durumunda 92000 lere kadar uzayabilecek riskler mevcut.

Borsa’da çok güçlü bilanço açıklayan Gıda perakende, İçecek, Madencilik sektörlerinde hareket devam edebilir. Buna son günlerde güçlü görünüm göstermeye çalışan Otomotiv sektörü de dahil olabilir. Temmuz ayında otomotiv sektöründeki yılın en yüksek ihracat rakamları sektöre yönelik olumlu algılamaların başlamasını sağlayabilir. Diğer yandan özellikle ABD-Çin gerginliğinin vurduğu emtia bağlantılı sektörlerde yani Demir çelik, Cam, Petrokimya gibi satış baskıları sürebilir. Aşırı satılmış olmalarından dolayı tepki yükselişleri görebiliriz ancak teknik olarak halen 50-günlük ortalamaların altında seyrediyorlar.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

HİSSE LAB İLE KAZANDIRAN HİSSELERİ “ÜCRETSİZ” YAKALAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin