Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (16-19 Temmuz 2019)

Açıkçası borsa için oldukça zor bir dönemden geçiyoruz.

Dalgalı seyirler ve sert fiyat oynaklıkları bulunuyor. Kısa vadeli alım satım yapan oyuncular için risk seviyesi oldukça yüksek günler. Kazançlar yüksek olduğu gibi zararlarda yüksek oluşuyor. Ancak borsadaki kısa vadeli günlük işlemlerde en fazla hata yapılan günler denilebilir. Mevcut belirsizliğin endeks üzerinde önümüzdeki haftada baskı yaratması beklenebilir.

Borsa endeksi için 96200 ilk destek seviyemiz olacak görünüyor. Bu seviyede hem yatay hem de 22-günlük ortalama desteği var. Satışlarn 96200 üzerinde karşılanması durumunda bir miktar yukarı doğru tepkiler görebiliriz. Ancak S-400 belirsizliği devam ettiği sürece yukarı tepkilerin güçlü ve kalıcı olması beklenmemeli. Endeksin 96200 seviyesinin altına gerilemesi ve bu seviye altında kalması durumunda ise ilk etapta 95000 desteği izlenecek. 95000 seviyesi hem 22 hem 50 haftalık ortalamaların yoğunlaştığı bölge olması nedeni ile önemli olabilir. En kötü senaryoda 95000 seviyesinin altında kalan bir endeks ve daha aşağıda 92500 seviyesi olarak sıralanabilir. Ancak her şey adım adım izlenecek. Önceliğimiz 96200 seviyesinde bulunuyor. Borsa tedirginliğin büyük kısmını Cuma günü fiyatlara sert şekilde yansıtmıştı. Ancak böyle belirsizlik ortamlarında sert satış olsa bile sonraki günü tahmin etmek oldukça zordur.

Yukarıda ise 100500 ve özellikle 101500 seviyeleri oldukça güçlü dirençler olarak öne çıkıyor. Borsa endeksinin güçlendiğini ve yeni bir yükseliş başlattığını söylemek için 101500 seviyesini geçmesi ve bu seviye üzerine yerleşmesi gerekiyor. Bu gelişme şimdilik uzak görünüyor. Tabii olağanüstü pozitif gelişmeler olmadığı sürece.

Bunun dışında borsa da 6 aylık bilançoların açıklanması yaklaşıyor. 23 Temmuz ile bilançoların başlaması bekleniyor. Borsanın en önemli beklentileri arasında olan bilanço beklentisinin böyle belirsiz bir ortama denk gelmesi açıkçası şansızlık. Ancak güçlü bilançoya sahip, yüksek ihracata sahip, dengeli borcu bulunan şirketlerin bu yıl için şansları diğerlerine göre yüksek kalmaya devam edecek. Telekomükasyon sektörü, petrokimya sektörü, havacılık, ihracatı yüksek şirketler bu yılın başında önerimiz idi. Bu düşüncemiz halen devam ediyor.

Son olarak borsa şirketlerinin çoğu oldukça ucuz bulunuyor. Ancak piyasadaki algılamaların halen zayıf olması şirketlerin hedef değerlerine gitmesini engelleyen en önemli neden. Borsa şirketlerindeki satışların hemen hemen hepsi şirketlerin dışındaki gelişmeler nedeni ile oluşuyor. Analistler tarafından açıklanan hedef değerler, normal piyasa şartlarında orta ve uzun vadede beklenen değerlerdir. Ancak piyasa şartları normal olmadığında hedef fiyatlarının çok altında şirketler görmekteyiz. Her zaman söylediğimiz gibi piyasalar tamamen bir algılama meselesidir. Algılamalar pozitif ve güçlü olduğunda fiyatlamalarda hedef değerlere yakın oluşur. Tersi olduğunda ise fiyatlamalar olumsuz olmaktadır.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

ÜCRETSİZ TEKNİK VE TEMEL ANALİZ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin