Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (14-18 Ekim 2019)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Suriye operasyonu ile ilgili haber akışları devam ediyor. Bir yandan hedeflenen 35km derinliğe inildiği ve M4 karayolunun kontrol altına alındığı ve koridor bağlantısının kesildiği açıklaması gelirken, henüz operasyonun nihayete ulaştığı yönünde MSB’dan bir açıklama gelmiş değil. Diğer yandan Almanya ve Fransa Türkiye’ye silah satışını askıya alırken, Arap birliğinden kınama mesajları geliyor. ABD kanadından değişken açıklamalar gelmeye devam ediyor. Haftaya DolarTL kurunda 5.90 seviyesine yakın noktalarda başlıyoruz. Suriye harekatı ile ilgili süreç devam ettiği sürece piyasalarda belirsizlikler devam edebilir. BIST100 endeksinde 100000 seviyesinin altında dalgalı seyirler izleyebiliriz. 97000 seviyesini kritik destek alarak izlemeyi sürdürüyoruz. Bu dönemde hisse senedi piyasalarında daha temkinli olmakta fayda var.

Bununla birlikte Global piyasalarda ABD-Çin arasındaki kısmi anlaşmanın yarattığı olumlu bir hava bulunuyor. Asya piyasalarında pozitif yükselişler görülürken, GOÜ para birimlerinde güçlü seyirler var. Ancak içeride Suriye konusu daha ağır bastığından dolayı bu gelişmeler TL’ye yansımıyor. DolarTL kuru 5.90 sınırında seyrediyor.

Bu hafta içeride Suriye konusu yine ciddi şekilde ağırlıkta kalacak. Dış ülkelerden gelecek açıklamalar ve hareketler piyasalarda belirleyici olacak. Diğer yandan MSB’dan harekatın geleceği ile ilgili yapılacak açıklamalar da çok önemli bir yerde duruyor. Harekatın amacına ulaştığı ve sona erdiği yönünde açıklamaların gelmesi durumunda piyasalarda ciddi bir toparlanma görülebilir. Aksi durumda ise belirsizlik devam edebilir.

Borsa endeksinde günlük grafikler zayıflamaya işaret ediyor. Ancak haftalık grafiklerde momentum azalmış görünsede halen göstergeler güçlü. Aşağıda 97000 seviyesi 50-haftalık ortalama desteği ve güçlü bir destek konumunda bulunuyor. Bu seviyenin altına gerilemeyi şimdikilk beklemiyoruz. Yer yer tepkilerin gelmesi doğal olacaktır. Yukarıda ise 100200 seviyesi ilk direncimiz olurken, bu seviyenin üzerine yükselmesi ilk etapta olumlu bir sinyal verebilir. Ancak asıl güçlenmenin ve tedirginliğin geride kaldığını söylemek için 102000 seviyesinin üzerine yükselebilen bir endekse ihtiyacımız var.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN