Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (10-14 Ekim 2022)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Küresel piyasalar geçen haftayı moralli geçirdi. Başka bir değişle dünyada risk alma iştahı açıktı. S&P haftayı %1,5 artıda kapatırken, Dow Jones %2 ve Nasdaq %0.7 değer kazandı. Borsa İstanbul hemen hemen her hafta olduğu gibi dünyadan pozitif ayrıştı ve %12,1 getiri sağladı. BIST sektör endeksleri içinde en çok kazandıranlar %18,7 ile kimya petrol, %17,6 ile ulaştırma, %13,5 ile iletişim ve %12,6 ile de holdingler yükseldi. Borsa endeksindeki performans oldukça güçlü. Genele yayılan alımların sürdüğünü söylemek mümkün. Bankacılık endeksi %11,4 yükseldi. Bankacılık endeksinin yeni yeni toparlanma emareleri gösterdiğinden bahsetmek mümkün. Bu hafta küresel piyasalardaki risk iştahını Perşembe günü açıklanacak TÜFE verisi belirleyecek. Borsa endeksinin ise yükseliş eğilimine devam etmesini hatta yeni rekorlar test etmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda dikkat ABD TÜFE’de olacak

Pazartesi ve Salı günü ABD’de açıklanacak önemli bir veri yok. Daha çok Euro Bölgesi verilerini takip edeceğiz. Ancak Çarşamba günü ABD’de ÜFE verileri ve Perşembe günü ise tüm küresel piyasaların ve Fed’in yakından takip ettiği TÜFE verisi ön planda olacak. TÜFE’nin yıllık beklentisi %8.1 olması yönünde. Aylık verinin de %0.2 artması bekleniyor. TÜFE geçen ay beklentinin üzerinde açıklanmış ve şahin Fed algısını güçlendirmişti. Bu ay da beklentinin üzerinde gelebilecek bir ABD TÜFE verisi, moral toplamaya çalışan ABD endekslerinde satış baskısını hızlandırabilir. Böyle bir senaryoda dolar endeksi (DXY) tekrar 114 seviyesine çıkarak gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para birimlerini baskılayabilir. Buna karşın beklentilerden daha ılımlı bir TÜFE verisi gelmesi halinde ise ABD endekslerinde tepki yükselişleri hızlanabilir ve bu dünya endekslerine sıçrayabilir. Ayrıca DXY’nin baskısını daha da azaltabilir.

İçerde cari ödemeler dengesi takip edilecek

Pazartesi ve Salı günü hazinenin düzenleyeceği tahvil ihaleleri var. Bununla birlikte Salı günü Ağustos ayına ait cari ödemeler dengesi açıklanacak. Ağustos verisinin 3.1 milyar $ açık vermesi bekleniyor. Son dönemde turizm gelirlerinin katkısı olumlu olurken, net hata noksan kalemindeki tarifi zor artış oluşmuş görünüyor. Cari açığın artarak devam etmesi beklentimiz sürüyor. Bu DolarTL’ye ilerleyen dönemde ekstra bir basınç etkisi yaratabilir.

Borsa hızlı gidiyor. Dinlenmeli!

Borsa endeksi geçen hafta 50 günlük ortalamasını test ettikten sonra bu hafta yükseliş hızını artırdı. Vites artan bir teknik görünüm var. Endeks sadece bu hafta %12.1 yükseldi ve teknik göstergeler endeksin yükselmeye devam edebileceğine yönelik sinyaller vermekte. Teknik görünüm oldukça güçlü. Ancak bu gibi hızlı yükseliş eğilimi sonrasında bir bu kadar da hızlı yorulmalar oluyor. Beraberinde sert düzeltmeler… Başka bir deyişle, endeks daha yavaş dinlene dinlene yükselirse yükseliş eğiliminin oluşturduğu yorgunlukta daha kısa olur ve düzeltmeler sert olmaz. Bu hafta bunu anlamak için önemli. Endeks bu hafta da yükseliş hızını bu şekilde sürdürürse muhtemelen zirve seviyesi olan 3715 seviyesini test eder ve hatta bu seviyenin de üzerine gelebilir. Böyle bir durumda zirve seviyesi üzerinde kapanış olup olmayacağı oldukça kritik olacaktır. Endeks 3715 seviyesi üzerinde haftayı kapatırsa teknik göstergelerden daha hızlı uzaklaşmış olacak. Buna karşın endeks bu haftayı 3500 – 3715 arasında daha yatay geçirmesi halinde teknik güçlenme için kuvvet toplamış olacak. Tüm bu stratejilerin çıktığı tek bir yol var ki; endekste ana yön yukarı. İster dümdüz yükselsin, isterse de soluklanarak, endeksin yükseliş eğiliminin sürdürmesini ve yeni zirveleri test etmesini beklemekteyiz.

DolarTL’de yön yukarı. Başka yön yok!

DolarTL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor. DolarTL’de doğal olmayan baskılı hareketler var. TL’de risk ve belirsizlikler sürdüğü sürece ana yön yukarı. Bununla birlikte küresel piyasalarda güçlü dolar temasının da devam etmesi USDTRY’nin yükseliş eğilimini destekliyor. Gerçi doların küresel piyasalarda soluklandığı dönemde dahi USDTRY’de rahatlama oluşmuyor. Dolayısıyla mevcut dinamikler sürdüğü sürece DolarTL’de yön yukarı. Teknik olarak 18.55 seviyesi üzerinde kalındıkça 18.90 seviyesinin yakın vadede test edilme olasılığı yüksek görünüyor. DolarTL için her geri çekilme yükseliş eğilimi için destek bulma olacaktır.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni