Haftalık Gümüş Yorumları / Noor Menkul – (14.09.2020)

Amerika’da ikinci teşvik paketinin gecikmesi, geçtiğimiz hafta işsizlik maaşı başvurularında artış ile ileriye dönük istihdam piyasasına ilişkin endişeler yanında gümüş etf talebinde yaşanan geri çekilme bir araya gelince gümüş fiyatlarında yeni yüksek seviyeler güç diyebiliriz. Aynı durum altın piyasasında da gözleniyor. Hem Merkez Bankaları tarafında hem de yatırım amaçlı altın fonları tarafında talebin yavaşladığını biliyoruz. Bu haftanın son işlem gününde ABD hisse senedi piyasalarında Eylül vadeli konttarların son işlem günü iken piyasada volatilite artabilir. Geçtiğimiz hafta yaşanan geri çekilmenin devam etmesi ve kritik destek seviyelerin altında kalınması durumunda kıymetli metal piyasası da marjin call tamamlama çağrılarından nasibini alarak gerileyebilir. Kısaca bu hafta gümüş piyasasının aşağı yönlü hareket ile destek seviyelerine doğru geri çekilme ihtimali olduğunu düşünüyoruz.

Analitik verilerde 08 Eylül haftasının derinlik raporunda vadeli ve opsiyon piyasasında fon net uzun pozisyon miktarı 3000 kontrat azalarak 54900 kontrata geriledi. 22 haftanın yükseğinde net uzun pozisyon miktarı ile gümüşte uzun pozisyon kapama faaliyeti sürerken aşağı yönlü marj olduğunu tahmin ediyoruz.

Teknik olarak; Haftanın som işlem gününde zayıf kapanış ardından gümüş fiyatlarının 11.64-29.85 yükseliş hareketinin ilk düzeltme seviyesi olan 25.55 dolara doğru geri çekilme potansiyeli arttı. Bu seviye altında 60 günlük üssel hareketli ortalaması olan 24.13 ve 22.89 destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda 12 günlük üssel hareketli ortalama 26.95 üzerinde kalınabilirse 27.50-27.70 aralığı tekrar denenebilir. Bu direnç aralığının yukarı yönde kırılması durumunda Eylül ayının ilk günlerinde görülen 28.30-28.90 aralığı direnç olur. Ancak yükselişlerin limitli kalacağını ve 27.50-27.70 bölgesinin geçilmesinin zor olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak:Noor Menkul Haftalık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN