Haftalık Gümüş Yorumları / Noor Menkul – (1-5 Mart 2021)

Piyasada son dört haftada toplamda 2627 kontrat net satış görülürken piyasa 45 haftanın yüksek seviyesinde pozisyon taşıyor. Geçtiğimiz hafta ABD tahvil piyasasının enflasyon fiytalamasından kıymetli metal piyasası da fazlası ile nasibini aldı. Dünya’da gümüşün kullanım alanlarına bakıldığında %22 fiziki %19 mücevherat, %3 fotoğraf endüstrisi, %51 ise sanayide kullanılıyor.

Ocak ayı sonunda gümüş fiyatlarında bir günde yaşanan 5 dolarlık yükseliş haraketini hatırlatalım. Yüksek piyasa değerli ishares silver trust (SVL) de satış yönlü pozisyonları sıkıştırma amaçlı hareket şimdilerde olanaksız diyebilriz. Çünkü fon prospektüsü bu olay sonrası yenilendi. Yenilenen prospektüse göre mevcut katılımcıların fiziki teslimat almakta zorlanacağı durumlarda fona yeni girişler sınırlanacak.

Fon katılımcısının fiziki teslimat için zorlanacağı ortam sanayi ve mücevherat tarafında arz sıkışıklığı yaratacağından fiyatları yukarı çekecek iken piyasada bu durum halen kırılganlığı artırma potansiyeline sahip. Bu nedenle altındaki satış baskısı ile düşen fiyatlara etf yatırımcısının vereceği tepki önemli görülüyor. Ancak önümüzdeki birkaç ayda volatilite artışı ihtimaline karşı günüş piyasasında yapılacak işlemlerde son derece dikkatli olunmalıdır.

Teknik olarak; Bu hafta XAGUSD paritesi 26.45 dolar üzerinde kalmakta güçlük çeker ise 25.65 desteğine doğru geri çekilme görebiiriz.

Destekler: 26.40-25.65-24.70 Dirençler: 26.90 -27.95-28.40 olarak takip edilebilir.

Kaynak: Noor Menkul Haftalık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN