Haftalık Forex Yorumları / IşıkFX – (21-25 Ekim 2019)

Yurtiçinde TCMB Kararları ve Ateşkesin Durumu Kritik Olacak!

Geçtiğimiz hafta gerek iç tarafta, gerekse dış tarafta gündem hayli yoğundu, Yurtiçinde, Suriye’de devam eden Barış Pınarı Harekatı’na yönelik haber akışları öncelikli olarak takip edilirken; sahada bazı muhalif unsurların Türkiye’ye karşı ABD ve Rusya’nın desteği ile birleşmesinin yanı sıra, politik cephede de yaptırımlar konusundaki gelişmeler TL varlıkları üzerinde etkili oldu. Özellikle de ABD Yönetimi’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağına dair Başkan Donald Trump ve bazı senatörlerden gelen açıklamalar Pazartesi akşamı gerçeğe dönüştü. İlk etapta Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ‘nın yanı sıra 3 Bakan’ın yaptırım listesine alındığı açıklamada ayrıca; 100 Milyar Dolarlık ticaret hacmi anlaşmasının durdurulması ve Mayıs ayında düşürülen Türk çeliğine yönelik gümrük vergilerinin yeniden ikiye katlanacağına dair söylemler de kritikti. Ancak, görece olarak yaptırımlar piyasalarda oluşan negatifliğe nazaran küçük kalırken, Salı günü bunun pozitif fiyatlamalarını TL varlıkları üzerinde gördük.

Ancak, hemen akabinde yeni yaptırımların gelebileceğinin gündeme getirilmesi ve yine bir süredir sümenaltı durumdaki Halkbank konusunda New York Güney Savcılığı’nın iddianame hazırladığının belirtilmesi riskleri canlı tuttu. Bu gelişmeler sonrasında SPK ve BDDK, bankalara yönelik bazı tedbirleri devreye alırken, dikkatler ise bu saatten sonra ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence önderliğindeki grubun Türkiye’ye yapacağı ziyarete çevrildi. Perşembe günü yapılan görüşmeler sonrasında açıklamalar beklenirken, sahneye Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen çıktı ve ortak basın toplantısı ile Türkiye’ye uygulanacak yeni yaptırımlar açıklandı. Kurlar bu haberler ile değer kaybederken, bu sefer de Ankara’daki görüşmelerin sonrasında ABD Başkanı Donald Trump’ın: Türkiye’den iyi haberler aldık şeklindeki açıklamasını takiben ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in: 120 saatliğine ateşkes kararı alındığına ve Türkiye’ye bir yaptırım uygulanmayacağına dair açıklamasıyla TL varlıkları güçlenmeye başladı ve Cuma günü de bu yönde devam etti.

Her ne kadar jeopolitik risklerin gölgesinde kalsa da iç tarafta açıklanan ekonomik verilerde ise; Sanayi Üretimi yıllık bazda üst üste 12.ayında da negatif gerçekleşme gösterirken, Ağustos ayında aylık bazda da daralma olması dikkat çekti. Çeyreklik İşsizlik Ortalaması da son dört dönemin en yüksek seviyelerini görürken, Perakende Satışlar ‘da aylık bazda görülen kısmi artışa karşın, senelik bazda son dört ayın en yüksek daralmasının görülmesi de kritikti.

Küresel tarafta geçtiğimiz hafta yine sistematik risk unsurlarının durumu dikkatle takip edildi. Ticaret Savaşları konusunda önceki hafta; ABD ve Çin arasında 1.faz anlaşma konusunda bir mutabakat sağlansa da, Çin tarafının; Mevcut gümrük vergileri indirilmeden daha fazla tarımsal ürün almaya sıcak bakmadığına dair ortaya atılan iddialar bir miktar tedirginliğe neden oldu. Ayrıca, Dünya Ticaret Örgütü’nün Airbus sübvansiyonları konusundaki ABD’nin şikayetini haklı bularak resmi anlamda bir yaptırımın önünü açması ile olası AB-ABD ticaret savaşlarına dair endişeler de piyasalarda endişe kaynağıydı. Avrupa Birliği ve Britanya arasında yapılan müzakerelerde bir anlaşma zemini oluştuğuna dair haber akışları ile Pound ralli yaparken, gözler Cumartesi günü Avam Kamarası’nda yapılacak oylamaya çevrildi. Ancak, burada da sürpriz bir gelişme yaşandı ve eski Kabine Bakanı Oliver Letwin’in: Anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için gereken tüm yasal düzenlemeler Parlamentodan geçene kadar Brexit Anlaşması oylamasının ertelenmesini içeren önergesi 16 oy fark ile kabul edildi.

Gelişmeler sonrasında daha önce Parlamentodan geçen yasa gereği AB’ye uzatma mektubu göndermek durumunda kalan Başbakan Johnson bunu gerçekleştirdi fakat mektuba imza atmayarak bir strateji oluşturdu. Ayrıca, Johnson Anlaşmayı geçirmeyi kararlı olduğunu kaleme aldığı ve imzaladığı ikinci bir mektubu da AB Yönetimi’ne gönderirken, dikkatler ise bu hafta yeniden Parlamento’nun üzerine çevrilecek. Geçtiğimi hafta yurt dışı tarafta açıklanan ekonomik veriler ise genellikle küresel çapta ekonomik daralmanın bir işareti gibiydi. Almanya ve Euro Bölgesi ZEW Endeksleri’nde daralmalar devam ederken, yine Euro Bölgesi TÜFE oranının 2016 Kasım ‘dan bu yana en düşük seviyesine gerilemesi dikkat çekti. ABD’de açıklanan; Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi gibi verilerde de kötü gerçekleşmeler görülürken, Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisi konumundaki Çin’in 3.Çeyrek büyüme oranının senelik bazda yaklaşık olarak son 27 yılın en kötü seviyesinde gelmesi de kritikti.

Diğer taraftan IMF-Dünya Bankası toplantıları çerçevesinde merkez bankalarının başkan ve yönetim kurulu üyelerinden gelen açıklamaların da takip edildiği haftada, IMF’in küresel görünüm raporunda; bir çok önemli ekonomiye dair 2019 yılı büyüme öngörülerini aşağı yönlü revize etmesi de bu bağlamda kötü gelen ekonomik verileri doğrular nitelikteydi. Bu haftanın tamamında da; küresel risklerin durumunu fiyatlamalar açısından öncelikli olarak takip edeceğiz. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankalası’nın(ECB)yapacağı toplantı sonrasında açıklayacağı kararlar ile başta FED olmak üzere diğer majör merkez bankalarının yaklaşan toplantılarına yönelik öngörüler de kritik olacak. Keza, ekonomik takvimde takip edeceğimiz; öncü PMI datalarının yanı sıra, yine bazı önemli veriler de oynaklıklara neden olabilir. Yurt içi tarafta da; Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni gibi verilerin açıklanacağı yeni haftanın önemli gündem maddeleri ise; TMCB’nin Perşembe günü yapacağı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısı sonrasında açıklayacağı faiz ve politika kararları ile Suriye’deki ateşkesin durumu olacak.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nden takip ettiğimiz manşet enflasyon ve Sanayi Üretimi rakamlarındaki olumsuz seyir bölge ekonomisine yönelik soru işaretlerini artırdı. Ancak verilerdeki zayıflığa rağmen Avrupa’nın yanı sıra küresel bir sorun haline gelen Brexit konusuna yönelik haber akışları Euro varlıklarını toparladı. Hafta boyunca AB ile Britanya arasında gerçekleştirilen temaslar neticesinde tarafların bir Brexit Anlaşması üzerinde mutabık kalmasının yanı sıra, Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ‘un: ABD’nin gümrük vergileri sonrasında AB tarafının misillemeyi geciktirmesini ve yine ABD ile anlaşabileceklerini umduğuna dair açıklamaları ile paritede son iki ayın en yüksek seviyeleri görüldü.

Öte yandan ABD tarafından yine hafta boyunca takip ettiğimiz ekonomik verilerdeki zayıf seyir de paritedeki alış yönlü işlemleri desteklerken, ABD-Çin ticaret müzakereleri konusunda ise çok önemli bir gelişme yaşanmadı. Hafta sonunda yine Brexit konusuna dair gelen haber akışları haftanın ilk işlem gününde pariteye kısmen değer kaybettirdi. Şüphesiz ki bu hafta yine Brexit konusuna yönelik haber akışları gündemimizin ilk sıralarında yer alacak. Keza, ticaret savaşları gibi diğer küresel risklere yönelik gelebilecek açıklamaların yanı sıra; iki bölgeden takip edeceğimiz ekonomik veriler ve Avrupa Merkez Bankası(ECB) kararları da parite üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.1190, 1.1240, 1.1285, 1.1345, 1.1390
Destekler: 1.1125, 1.1080, 1.1040, 1.1000, 1.0950

USDTRY

Yurt içi tarafta geçtiğimiz hafta TL varlıklarının odak noktasında Türkiye’nin, Suriye’deki ‘’Barış Pınarı Harekatı’’ adı altında başlatmış olduğu operasyon yer aldı. Bu süreçte, ABD cephesi başta olmak üzere birçok ülkeden operasyonun durdurulmasına yönelik çağrı gelmesine rağmen Türkiye’nin bu durumdan vazgeçmeyip operasyona devam etmesi ile Salı günü ABD tarafı bir yaptırım paketi açıklarken, bu gelişmelerin devamında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence önderliğindeki bir heyetin de Türkiye’ye gelecek olması ile dikkatler buraya çevrildi. Görüşme sonucuna dair açıklama beklenirken, Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın: Türkiye’nin uluslararası borçlanmasının yasaklanmak istendiğine dair söylemleriyle birlikte açıkladığı olası ek yaptırım tasarısı tedirginliği artırırken ilk etapta kur tarafında 5.91 seviyesinin üzeri bir kez daha test edildi.

Sonrasında ise heyetler arası görüşmelerin tamamlanması ile ABD Başkanı Donal Trump’ın sosyal medyadan olumlu mesajlar paylaşması ve yine ABD Başkan Yardımcısı Pence’in de: Tarafların 120 saatlik bir “Ateşkes” üzerinde anlaştığı ve Türkiye’ye herhangi bir yaptırım uygulanmayacağına dair açıklamalarıyla fiyatlamalar döndü. Bu hafta yine Ateşkes konusuna dair gelişmeler kritik olacak. Özellikle de Salı akşamı sona erecek olan Ateşkes sonucunda yeniden bir operasyon mu başlayacak yoksa operasyon tamamen mi sonlandıracak sorusunun cevabı kritik olacak. Diğer taraftan bu hafta ekonomik takvimde; Türkiye’nin Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni rakamlarının yanı sıra, ABD’de açıklanacak; öncü PMI dataları, Yeni Konut Satışları, Dayanıklı Mal Siparişleri ve Mevcut Ev Satışları verileri yakın takibimizde olacak. Ve tabi ki bu hafta TCMB’nin yapacağı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısı sonrasında açıklanacak olan faiz ve politika kararları da kurda oynaklık düzeyini artırabilir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.8290, 5.8670, 5.9280, 5.9660, 6.0140
Destekler: 5.7740, 5.7340, 5.7100, 5.6800, 5.6470

GBPUSD

Brexit konusu geçtiğimiz haftada da parite açısından gündemde en üst sırada yer aldı. Özellikle hafta boyunca gerçekleştirilen müzakerelere yönelik basına sızdırılan haber akışlarıyla birlikte volatilitenin arttığı paritede, AB Komisyonu ve Britanya cephesinin bir Brexit anlaşmasına varmasıyla birlikte 5 ay sonra ilk defa 1.30 seviyesine doğru atak gerçekleşti. Diğer küresel risk olarak takip ettiğimiz ticaret savaşları cephesindeki yumuşamanın yanı sıra ABD’de açıklanan verilerin genel olarak piyasadaki beklentileri karşılayamaması da paritedeki alış yönlü işlemleri destekleyen unsurlardandı. Hafta sonunda ise dikkatler; Britanya Parlamentosu’nda, hükümetin AB ile anlaşma sağladığı Brexit taslağına yönelik yapılacak oylamaya çevrildi. Ancak, Muhafazakar Parti milletvekillerinden Oliver Letwin’in yeni bir önergesinin Parlamentodan geçmesi ile Brexit Anlaşması oylaması ertelenirken, yasa gereği Başbakan Boris Johnson da AB’ye bir Brexit erteleme talebinde bulunmak durumunda kaldı.

Ancak, Johnson’un bunu imzasız bir mektupla yapması Anlaşma ihtimalini halen canlı tutarken, yeni haftanın açılışında paritedeki negatif açılış da bu kapsamda sınırlı oldu. Yine, Brexit Anlaşması’nın bu hafta Parlamento’da oylanması beklenirken, ayrıca; yeni bir ertelemenin gelip gelmeyeceğine dair gelişmeler de yakından izlenecek. Öte yandan iki ülkeden takip edeceğimiz önemli veri akışlarının yanı sıra; ticaret savaşları gibi küresel risk algısını değiştirebilecek konulara yönelik gelebilecek esktra haber akışları da parite üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.2960, 1.3020, 1.3080, 1.3135, 1.3190
Destekler: 1.2860, 1.2810, 1.2770, 1.2720, 1.2660

BRENT PETROL

Geçtiğimiz hafta petrol fiyatları açısından da küresel ve lokal risklerin durumunu öncelikli olarak takip ettik. Ticaret Savaşları konusunda önceki hafta ABD ve Çin arasında mutabakat sağlanan 1.faz konusunda çok fazla ilerleme görülmemesinin yanı sıra, ABD’nin Airbus sübvansiyonları konusunda Dünya Ticaret Örgütü’nden resmi olarak yaptırım izni alması da küresel ekonomik görünümün geleceği açısından bu taraftaki riskleri artıran unsurlardandı. Ayrıca, küresel ekonomiye dair IMF’ın yayımladığı raporda bir çok ekonominin büyüme tahminlerinin düşürülmesi ve bölgelerden gelen bir çok önemli ekonomik verinin de kötü gelmesi, bu bağlamda global petrol talebinin de daralacağına dair öngörülerle emtiada baskıya neden oldu. Brexit konusunda ise AB ve Britanya arasında hafta boyunca yapılan müzakereler neticesinde yeni bir Brexit Anlaşması üzerinde mutabık kalındığının açıklanması ile kısmen bir iyimserlik ortaya çıkarken, OPEC+ ‘ın arz kısıntısına katılım düzeyinin yüzde 236 ‘da olduğuna dair açıklamalarla birlikte emtia biraz toparlandı.

Hafta içerisinde açıklanan stok datalarında sert yükselişler görülse de; bunun Suudi Aramco saldırıları sonrasında yaşanan azalışları telafi için yapılmış olması ve diğer taraftan ABD üretiminin haftalık bazda 200 Bin varil azalışmış olması da toparlanma hareketlerine zemin teşkil eden unsurlardandı. Bu hafta yine; önemli üreticilerden, OPEC/OPEC+, EIA ve IEA gibi kurumlardan gelebilecek açıklamalar ve yine başkaca kurumların öngörüleri kritik olacak. Ayrıca, küresel ekonomik görünüme ve buna paralel olarak petrol arz-talep dengesine etki edebilecek makro datalar ve haber akışlarının takip edileceği haftada; API ve EIA tarafından açıklanacak olan stok ve üretim verileri de önem arz edecek.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 59.60, 60.25, 60.90, 61.60, 62.20
Destekler: 59.00, 58.40, 58.00, 57.30, 56.60

ONS ALTIN

Küresel tarafta önceki hafta Ticaret Savaşları cephesinde yaşanan pozitif gelişmeler sonrasında, geçtiğimiz hafta piyasaların odak noktasında daha çok Brexit yer aldı. Avrupa Birliği (AB) ile Britanya arasında Belçika’nın başkenti Brüksel de gerçekleşen müzakerelerde anlaşma konusunda uzlaşı sağlandı. Bu durum Avrupa siyaset arenasında artan tedirginliği kısmen ortadan kaldırırken, borsalarda oluşan pozitiflik güvenli liman varlıklarına satış baskısı getirdi. Ancak, öte tarafta; Çin, Euro Bölgesi ve ABD gibi majör bölgelerden gelen ekonomik verilerdeki bozulmaların devam etmesi ise fiyatlamaları terse çevirirken, güvenli liman varlığı özelliği de olan Ons Altın’a bir miktar talep getirdi. Keza, bu bağlamda majör merkez bankalarının genişlemeci politikalarına ve faiz indirimlerine devam etmek zorunda kalabileceğine dair öngörülerin ön plana çıkması da Değerli Metal’e yarayan unsurlardandı.

Bu hafta genelinde yine küresel risk unsurlarına dair gelişmeler yakın takibimizde olacak. Bununla birlikte son zamanlarda küresel tarafta açıklanan PMI datalarındaki zayıflama dikkatleri çekerken, bu hafta içinde açıklanacak öncü PMI dataları da bu bağlamda kritik olacak. Diğer önemli ekonomik verilerin sonuçlarının yanı sıra, bu hafta yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısının sonuçları ile sonraki hafta yapılacak FED/FOMC toplantılarına dair öngörüler de Sarı Metal üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 1495, 1505, 1512, 1518, 1526
Destekler: 1486, 1479, 1473, 1467, 1461

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN