Haftalık Forex Yorumları / Dinamik Menkul – (14-18 Ekim 2019)

Haftalık Bülten-Artan Jeopolitik Riskler Piyasalara Yön Veriyor

Veri akışının az olmasına karşılık haber akışının yoğun olduğu haftada dolar endeksi satıcılı seyrini devam ettiriyor. Temmuz ayından itibaren devam eden ancak yüz yüze ilk kez ekim ayı içerisinde gerçekleşen ABD – Çin ticaret müzakerelerinde Çin hükumeti önemli konularda ilerleme sağlayamadı. Yurtiçi piyasalara Fırat’ın doğusuna yapılan operasyon yön verdi. Çarşamba akşamı resmi olarak başladığı bildirilen operasyona ABD Başkanı Donald Trump’dan sert tepkiler geldi. Türkiye’nin NATO müttefiği olduğunu belirten Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 13 Kasımda ABD’de görüşeceklerinin altını çizdi.

Global bazda ve bölgesel ekonomilerde hafta boyunca yaşanan gelişmeler ve açıklanan veriler:

ABD Piyasalarında Yaşanan Gelişmeler
– Kansas City Fed Başkanı Esther George ABD ekonomisinin şu an iyi durumda olduğunu vurgulayarak son iki toplantıda faiz indirimine karşı çıktığını belitti. Ayrıca George “Ilımlı büyüme, rekor düşük seviyedeki işsizlik oranı ve ılımlı enflasyon görünümüyle politikada değişikliğe gitmemenin uygun olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
– Fed’in iki faiz indirimine de karşı çıkan isimlerden biri olan Boston Fed Başkanı Eric Rosengren cumartesi günü gerçekleşen konferansta geçtiğimiz hafta açıklanan zayıf verilere rağmen ABD ekonomisinin hala iyi durumda olduğunu düşündüğünü belirtti. Rosengren “Ekonomi %1.7 büyürse, tüketim güçlü olmaya devam ederse, enflasyon kademeli olarak yükselir ve işsizlik oranı % 3.5 olursa, ek genişleme ihtiyacı görmem.” şeklinde konuştu.
– Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmayan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, “Ekonominin daha fazla riskler göstermesi, işletme yatırımlarının yavaşlaması, küresel ekonominin yavaşlaması ve enflasyonun hedefimizin altında seyretmeye devam etmesi ile birlikte, benim mesajım açık: Ekonomiyi desteklemeliyiz, frene basmamalıyız” ifadelerinde bulundu. Ayrıca Kashkari Faizleri düşürdüğümüz için mutluyum. Faizleri yükseltmemiz gerektiğini düşünmüyorum,” dedi ve “Kaç kere daha faiz indirmeliyiz? Henüz bilmiyorum” vurgusunda bulundu.
– ABD üretici fiyat endeksi -%0.3 ile beklentilerin altında açıklandı.
– ABD üretici fiyat endeksi Eylül ayında aylık bazda %0.3 düşüş ile beklentilerin altında kalırken, yıllık bazda %1.4’e gerileyerek 2016 yılı Kasım ayından itibaren görülen en düşük artış olarak kaydedildi.
– Fed Başkanı Powell’ın hafta içerisinde yaptığı açıklamalarda “Yüksek petrol fiyatları ABD ekonomisi için oldukça negatif oldu. Faizi hedef aralıkta tutmak için geçici piyasa işlemlerinde tereddüt etmeyeceğiz” dedi. Powell konuşmasında Fed’in devlet tahvili alma planının parasal gevşeme olmadığını belirterek “Küresel gelişmeler ABD ekonomisinin olumlu görünümü için risk teşkil ediyor. Fed gelen verileri dikkatli şekilde izlemeye devam edecek. Enflasyon kısmen hedef altında kalıyor ama kademeli olarak iyileşiyor. Pek çok indikatör iş gücü piyasasının güçlü olduğunu gösteriyor. Faizleri kontrol edebilmek için bol miktarda rezerv istiyoruz” ifadelerini kullandı.
– ABD vadeli endeksler alıcılı bir seyir izliyor. ABD ham petrol stokları 2.927M ile beklentilerin üzerinde açıklandı.
– ABD iş imkanları ve personel değişim oranı(JOLTS) Ağustos ayında 7.051 ile beklentilerin altında kaldı.
– ABD ham petrol stokları 2.927M ile beklentilerin üzerinde.
– ABD – Çin ticaret müzakerelerinde yer alan ancak görüşmelerin gizli olması sebebiyle ismi açıklanmayan yetkili Çin’in Ekim ve Aralık ayında başlayacak iki tur gümrük tarifesi artışları dahil ABD Başkanı Trump’ın daha fazla tarife artış kararı almadığı takdirde sınırlı bir anlaşmayı kabul edeceğini ifade etti.
– Fed Tutanaklarında, parasal gevşemenin sonlandırılma zamanına dair tartışmaların öne çıktığı vurgulanırken çoğu üye enflasyonun Eylül faiz indirimini doğruladığını belirttiği ifade edildi. Ayrıca tutanaklarda Üyeler Fed’in yakın zamanda rezervleri tartışmaya başlamasını uygun gördü. Fed üyeleri genel olarak temel görünümün olumlu olduğunu düşünüyor. Birçok üyeye göre Fed genişlemeyi sona erdireceği zamanı netleştirmeli ifadelerine yer verildi.
– ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 210 bin kişi ile son 3 haftanın en düşük seviyesi olarak gerçekleşirken TÜFE yıllık bazda beklentilerin altında kalarak %1.7 olarak açıklandı.
– ABD tüketici fiyat endeksi %1.7 olarak açıklandı. Beklenti %1.8 olması yönündeydi.
-ABD – Çin ticaret müzakereleri Washington’da gerçekleşmeye devam ediyor. Gün içerisinde çıkan habere göre ABD ile Çin heyetleri arasındaki üst düzey ticaret görüşmelerinde önemli konularda ilerleme sağlanamadığı belirtildi. Çin tarafından ABD’ye ihraç edilen 250 milyar dolarlık ürüne yönelik %25-30 vergi artırımı salı günü uygulamaya alınacak. Çoğunluğu tüketici ürünlerinden oluşan 160 milyar dolarlık Çin ürününe konulan %15’lik vergi ise 15 Aralıktan itibaren geçerli olacak.
– Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan çok fazla belirsizlik olduğuna dikkat çekerek Fed’in faiz indirimlerinin sınırlı olması gerektiğini ifade etti. Kaplan yaptığı açıklamada “Kırılgan bir dönemden geçtiğimizi düşünüyorum ve Fed’in bu yüzden Temmuz ve Eylül ayında aldığı kararlardan memnunum. Daha sert bir yavaşlamadan kaçınabiliriz, ancak şimdilerde belirsizlik hakim” dedi.
– ABD Michigan tüketici güveni 96.0 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

Euro Bölgesinde Yaşanan Gelişmeler
– Euro Bölgesi’nde Sentix ekonomi endeksi Avrupa Merkez Bankası’nın son teşvik hamlesinin canlılığı sağlamakta etkili olamamasının ardından Ekim ayında -16.8 ile 2013 Nisan ayından itibaren en düşük seviyesine geri çekildi.
– İngiltere Mali Araştırmalar Enstitüsü (IFS), Avrupa Birliği’nden anlaşmasız şekilde ayrılmasının İngiltere’nin kamu borcunu son 50 yılın en yüksek seviyesine çıkarabileceğini belirtti. IFS direktörü yaptığı açıklamada “İngiliz hükümeti, şu anda mali çıpası olmaksızın rüzgara kapılmış gidiyor. Anlaşmasız ayrılık durumunda çok dikkatli bir şekilde ekonomiyi desteklemek amacıyla geçici vergi indirimleri uygulanabilir, kamu harcamalarında artışa gidilebilir.” dedi.
– İngiltere Başbakanı Boris Johnson Almanya Başbakanı Angela Merkel’e Avrupa Birliği’nin Kuzey İrlandayı gümrük birliği yolu ile AB bloğunda tutmayı talep etmesinin Brexit anlaşmasının özünde imkansız olduğunu belirtti.
– İngiltere ekonomik büyüme %1.1 ile beklentilerin üzerinde açıklanırken İngiltere imalat üretimi -%0.7 ile beklentilerin altında kaldı.
– Deutsche Bank Almanya’da 18 bin kişilik işten çıkarma programının yarısını gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı.
– Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva yaptığı açıklamada ticaret savaşlarının küresel ekonomi üzerindeki etkisi ile ilgili uyarılarda bulundu. Ticaret savaşlarında herhangi bir kazanan olmayacağını belirten Georgieva “Ticaret ihtilaflarının küresel ekonomiye kümülatif etkisi 2020 yılında 700 milyar dolar tutarında azalma veya gayrisafi yurt içi hasılanın %0,8’inin kaybedilmesi olabilir. Bu yaklaşık olarak İsviçre ekonomisinin büyüklüğü kadar. dedi.
– İngiltere Merkez Bankası Facebookun 2020 yılında piyasaya sürmeye hazırlandığı dijital para birimi Libranın sıkı denetime tabi tutulmasının planlandığını bildirdi.
– Eylül ayı içerisinde iflas ettiğini duyuran İngiliz seyahat şirketi Thomas Cookun şubelerinin rakibi olan İngiliz şirketi Hays Travel tarafından satın alınacağı duyuruldu.
– İngiltere ekonomik büyüme %1.1 ile beklentilerin üzerinde açıklanırken imalat üretimi -% 0.7 ile beklentilerin altında kaldı.
– İrlanda Sağlık Bakanı Simon Harris Brexit için yaptığı açıklamada İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit müzakereleri için görüşme yapacaklarını belirterek Avrupa Birliği ile anlaşmanın son derece zor olduğunu ama imkansız olmadığını ifade etti.
– İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve İrlanda Başbakanı Leo Varadkar’ın Brexit için anlaşabileceklerine dair yapılan açıklamanın ardından Sterlin Dolar karşısında altı ayın en yüksek artışını gösterirken Ocak 2019’dan bu yana en olumlu seyrini gerçekleştirdi.

Asya Piyasalarında Yaşanan Gelişmeler
– İsveç’de gerçekleşen ABD Kuzey Kore müzakeresinden sonra Kuzey Kore’nin ABD tarafından düşmanca yaklaşımı değişmediği sürece yeniden müzakere masasına oturmayacağını belirtti.
– ABD Çin’in Müslüman azınlık gruplarının insan haklarını ihlal etmesi sebebiyle Çinli sekiz teknoloji şirketini kara listeye almasının ardından Çin’den de misilleme yapılacağına dair sinyaller geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan reddedilen insan hakları ihlali için yapılan açıklamada “ABD’yi derhal bu hatayı düzeltmesi, kararını geri çekmesi ve Çinin içişlerine karışmayı bırakması konusunda uyarıyoruz. Çin, ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını kararlı bir şekilde korumak için sıkı ve güçlü önlemler almaya devam edecektir ifadesi kullanıldı.
– Çin Caixin Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeks (PMI) 51.3 olarak beklentilerin altında geldi.

Yurt İçi Piyasalarda Yaşanan Gelişmeler
– Milli Savunma Bakanlığının Twitter adresinden yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Milli Ordusu, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekatına başladı.” ifadeleri kullanıldı.
– ABD Başkanı Donald Trump’tan da konuya ilişkin açıklama geldi. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “ABD, 30 günlüğüne Suriye’de olması gerekiyordu ve bu yıllar önceydi. Kaldık ve bir hedef olmaksızın savaşın içine gömüldük. Washington’a geldiğimde DEAŞ bölgede kol geziyordu. Hızlıca DEAŞın yüzde yüzünü mağlup ettik” ifadeleri yer aldı.
– ABD Başkanı Donald Trump, “Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim ve bunu daha önce yaptım.”
– ABD Başkanı Trump’ın Suriye için sosyal medyadan paylaşmış olduğu açıklamaların ardından bugün geri adım atarak “Türkiye ticareti ortağımız ve NATO müttefiğimiz.” dedi. F35 için Türkiye’nin parça ürettiğini belirten Trump Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım da ABD’ye gideceğini bildirdi.
– Donald Trump “Birçok grup arasında yüzlerce yıldır devam eden savaşlar var. ABD’de hiçbir zaman Orta Doğu’da olmamalıydı. 50 askerimizi çıkardık. Türkiye, Avrupa’nın geri almayı kabul etmediği DEAŞ militanlarının kontrolünü almalı. Bizim için aptalca ve sona ermeyen savaş bitiyor” dedi.
– ABD Başkanı Donald Trump’a yakınlığı ile bilinen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Suriye’ye girmesi için Türkiye’ye yeşil ışık yakmadıklarını belirtti. Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda “Suriye’ye girmek için bizden yeşil ışık almadınız. Kongre’de size karşı iki partili devasa bir muhalefet var ve bu geçmemeniz gereken bir kırmızı çizgi.” ifadelerini kullandı.
– Hazine ve Maliye Bakanlığınca kurumsal yatırımcılara yönelik altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirildi.
– ABD Başkanı Donald Trump “Türkiye’yi yakından izliyorum, kuralına göre oynamazsa yaptırımlarla vururum.” ve “Üç seçenekten birisine sahibiz, binlerce asker gönderip zafer kazanmak, Türkiye’yi finansal olarak ve yaptırımlarla ağır şekilde vurmak ya da Türkiye ve Kürtler arasında bir anlaşmaya aracılık yapmak” ifadesini kullandı.

Diğer Gelişmeler
– Avustralya Westpac Tüketici Güveni -%5.5 olarak açıklandı.
– Kanada işsizlik oranı %5.5 ile beklentilerin altında kalırken, istihdam değişikliği 53.7K ile beklentilerin çok üzerinde açıklandı.
– Peru Merkez Bankası faiz değiştirmeyerek %2.5 olarak sabit bıraktı.

14 Ekim 2019, Pazartesi
10:00 Türkiye Sanayi Üretimi (Önceki -%1.2)
12:00 Euro Bölgesi Sanayi Üretimi (Beklenti % 0.3 / Önceki -% 0.4)

15 Ekim 2019, Salı
03:00 Avustralya Para Politikası Toplantı Tutanakları
04:30 Çin Tüketici Fiyat Endeksi (Beklenti %2.9 / Önceki %2.8)
10:00 Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması (Önceki %13)
10:00 Türkiye Perakende Satışları (Önceki -%3.7)
11:00 Türkiye Bütçe Dengesi (0.58B)
11:30 İngiltere Ortalama Gelir ve İkramiyesi (Beklenti %3.9 / Önceki %4.0)
11:30 İngiltere İşsizlik Hak Başvuruları Sayısındaki Değişim (Beklenti 27.9K / Önceki %28.2K)
11:30 İngiltere İşsizlik Oranı (Beklenti %3.8 / Önceki %3.8)
12:00 Almanya ZEW Ekonomi Güven Endeksi (Beklenti -27.0 / Önceki -22.5)
12:00 Euro Bölgesi ZEW Ekonomi Güven Endeksi (Beklenti -33.0 / Önceki -22.4)

16 Ekim 2019, Çarşamba
00:45 Yeni Zelanda Tüketici Fiyat Endeksi (Beklenti %1.4/ Önceki %1.7)
11:30 İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (Beklenti %1.8 / Önceki %1.7)
12:00 Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (Beklenti %0.9 / Önceki %0.9)
12:00 Euro Bölgesi Ticaret Dengesi (Beklenti 17.4B / Önceki 24.8B)
15:30 ABD Perakende Satışlar (Beklenti %0.3 / Önceki %0.4)
15:30 Kanada Tüketici Fiyat Endeksi (Beklenti %2.0 / Önceki %1.9)
17:30 ABD Ham Petrol Stokları (Beklenti 1.413M / Önceki 2.927M)

17 Ekim 2019, Perşembe
03:30 Avustralya İstihdam Değişikliği (Beklenti 15.0K / Önceki 34.7K)
03:30 Avustralya İşsizlik Oranı (Beklenti %5.3 / Önceki %5.3)
11:30 İngiltere Perakende Satışlar (Beklenti %3.2 / Önceki %2.7)
15:30 ABD İnşaat İzinleri (Beklenti 1.355M / Önceki 1.425M)
16:15 ABD Sanayi Üretimi (Beklenti -%0.1 / Önceki %0.6)

18 Ekim 2019, Cuma
02:30 Japonya Ulusal Tüketici Fiyat Endeksi (Beklenti %0.3 / Önceki %0.5)
05:00 Çin Ekonomik Büyüme (Beklenti %6.1 / Önceki %6.2)
05:00 Çin Sanayi Üretimi (Beklenti %5.0 / Önceki %4.4)
05:00 Çin İşsizlik Oranı (Önceki %5.2)
Belirsiz OPEC Toplantısı
14:30 Türkiye Yıl Sonu Tüketici Fiyat Endeksi (Önceki %13.96)

EURUSD

Geçtiğimiz haftadan bu yana yaşanan gelişmelerin ardından sert yükselişler yaşayan Euro Dolar paritesi cuma günü 1.1052 ana direncini test etse de geri çekilme yaşadı. Paritede 1.1052 referans seviyesi aşılamadığı sürece yükselişin sınırlı kalabileceğini düşünmekteyiz. Euro Dolar’da yeni haftada kar satışlarının yaşanarak Dolar lehine işlemlerin artması durumunda geçtiğimiz haftadan itibaren kritik bir nokta haline gelen 1.0965 ana desteği yeniden test edilebilir. Ancak son iki haftadır görülen pozitif görünümün devam ederek 1.1052 ana direnci üzerinde kalıcığın yakalanması halinde ise 1.1165 referans seviyesi gündeme gelebilir.

Destek: 1.1007 – 1.0965 – 1.0877
Direnç: 1.1052 – 1.1114 – 1.1165

ALTIN

Haftayı sert satış baskısı ile geçiren değerli metal işlemlerini 1493 kritik seviyesinin altında sürdürüyor. Altın onsda cuma günü yaşanan hızlı geri çekilmenin gelecek hafta devam etmesi durumunda 1466 ana desteğine doğru satıcılı seyrin derinleşebileceğini hatırlatmak isteriz. Ancak ağustos ayından itibaren kademeli bir şekilde düşüş gösteren altın onsun tepki alımları ile karşılaşması halinde değerli metalde 1493 ana direnci üzerinde 1510 direncini takip edeceğiz.

Destek: 1466 – 1440 – 1422
Direnç: 1493 – 1510 – 1525

GBPUSD

Brexit sürecinde anlaşmaya varılabileceği haberlerinin ardından Dolar karşısında ivmeli bir şekilde değer kazanan Sterlin alıcılı potansiyelini koruyor. Paritede 1.2573 ana desteği üzerindeki işlemlerin artış kaydedebileceğini düşünmekteyiz. Böyle bir durumda 1.2769 ana direnci güncelliğini korumaktadır. Ancak yaşanan bu sert yükselişin kar satışları ile karşılaşması durumunda ise 1.2573 ana desteği paritenin tutunması için önemli bir seviye olacaktır.

Destek: 1.2573 – 1.2364 – 1.2205
Direnç: 1.2769 – 1.2838

USDTRY

Hafta içerisinde yaşanan gelişmelerin ardından 5.7680 referans seviyesinin üzerine çıkan ve burada kalıcılık yakalamayı başaran Dolar TL kurunda bu ana destek seviyesi korunduğu sürece işlemlerin artış yönünde olabileceğini düşünmekteyiz. Kurda alım iştahının artması halinde 5.9760 ve kritik 6.1470 dirençleri karşımıza çıkacaktır. Ancak yeni haftada TL lehine yaşanabilecek olası gelişmelerin ardında düşüş görülebilecek kurda 5.7680 ana desteği altında 5.6030 desteği güncelliğini korumaktadır.

Destek: 5.7680 – 5.6030 – 5.4540
Direnç: 5.9760 – 6.1470 – 6.3360

CRUDE OIL

Geçtiğimiz üç haftalık düşüş trendinin ardından bu haftayı pozitif bir seyir ile sürdüren ham petrol 54.68 ana desteği üzerinde kapandı. Önümüzdeki hafta 54.68 ana desteği üzerinde yaşanabilecek alıcılı seyrin 56.40 ve kritik 58.95 direncine doğru ivme kazanabileceğini hatırlatmak isteriz. Ancak son üç haftadır görülen satış baskısının yeniden tetiklenmesi halinde ise geri çekilmelerde 54.67 ana desteği altında 52.19 ve kritik 51.08 desteklerini takip edeceğiz.

Destek: 54.68- 52.19 – 51.08
Direnç: 56.40 – 58.95 – 63.01

PİYASA ANALİZLERİNİZİ CANLI VE ÜCRETSİZ YAPIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin