Haftalık Euro Yorumu / IşıkFX – (28 Mart -1 Nisan 2016)

EUR/TRY Teknik Yorumu

Avrupa’da hareketli hafta

Geride kalan haftada Brüksel’de yaşanan üzücü olaylar ile başlangıç yaptık. Terör olayının ardından endekslerde satıcılı bir seyir gündeme gelirken BİST100’de bu ortamdan nasibini aldı. Veri akışı açısından ise Avrupa Bölgesi’ndeki hareketliliğin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Hafta içerisinde PMI verilerinin ardından İngiltere’den enflasyon rakamları açıklandı. Avrupa’da imalat PMI’ı 51.4 , hizmet PMI’ı 54.0 , bileşik PMI ise 53.7 ile beklentileri aştı. ZEW ekonomik hissiyatında da beklentilerin üzerinde bir görünüm yakalandı.

Merkez suskunluğunu bozdu

Geride kalan dönemlerde sakin tavrını koruyan TCMB bu kez suskunluğunu bozdu. Faiz koridorunda 25 baz puanlık bir indirime giden merkez önümüzdeki döneme dair yapılacak hamlelere dair de ipuçlarını vermekten çekinmedi. Piyasalardaki volatiliteyi göz önünde bulundurduklarını ve fırsat bulunduğunda sadeleşmeye gideceğini zaman zaman dile getiren merkez bu yoldaki ilk adımını atmış oldu. Açıklamalarda ise dikkat çeken kısım enflasyon görünümünün önümüzdeki dönem poltikalarında karar alınmasında dikkat edilecek olmasıydı. Özellikle çekirdek enflasyondaki iyileşmenin ivme kazanması merkezin sonraki indirim hamlelerinin de habercisi niteliğinde değerlendirilebilir.

Önümüzdeki haftada ise gözler yurtiçinde büyüme rakamlarında olacak. Geçtiğimiz döneme kıyasla yüzde 1.2’lik artışın beklendiği büyüme verisinin niteliği Türk Lirası’ndaki değer değişimlerini tetikleyebilir. Avrupa’dan ise PMI ve işsizlik oranları takip edilecek veriler arasında.

Paritede ise sakin seyir hüküm sürmeye devam ediyor. 3.20 seviyesinin hayli kuvvetli bir destek konumuna geldiği paritede bu seviyenin geçilmesi düşüşü hızlandırabilir. 3.1830 ve 3.1700 seviyeleri ise düşüşün destek bulabileceği en yakın seviyeler olarak gözüküyor.Hareketin devamında ise 3.1410 seviyesi hayli kritik gözüküyor. Yükselişin pariteye hakim duruma gelmesi halinde ise 3.2550 ve 3.2760 seviyeleri önemli dirençler arasında.

 

Finkafe'de Paylaş