Haftalık EUR / USD Paritesi Yorumu / ALB Forex – (6- 10 Haziran 2016)

EUR/USD Haftalık Yorumu

EURUSD : FED ve ECB Başkanlarının Açıklamaları Ön Planda…

Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve AMB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları takip edildi. Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarında piyasa beklentileri paralelinde bir değişikliğe gitmedi. Faiz kararının ardından Draghi açıklamalarında büyümede ılımlı toparlanma seyrinin devam ettiğini belirterek, 2016 yılı büyüme tahminleri yüzde 1,4’ten  yüzde 1,6’ya revize etti. Enflasyon tahmini  ise yüzde 0,1’den yüzde 0,2’ye yükseltildi. Euro Bölgesi’nde Mayıs ayına ait enflasyon verileri beklentiler dahilinde yıllık bazda manşet enflasyon yüzde 0,1 azalış gösterirken, çekirdek enflasyon yüzde 0,8 artış gösterdi. Hizmet ve imalat PMI verilerine baktığımızda, imalat PMI verisinin beklentiler dahilinde 51,5 ve hizmet PMI verisi beklentilerin hafif üzerinde 53,3 olarak açıklandı.

ABD tarafında geçtiğimiz hafta gözler Mayıs ayına ilişkin istihdam verilerindeydi. Enflasyonun tetikleyici verilerinden ortalama saatlik kazançlar verisi beklentilere paralel aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda yüzde 2,5 artış gösterirken, işsizlik oranı  beklentilerin altında yüzde 4,7 açıklandı. İşsizlik oranındaki bu geri çekilmede işgücüne katılım oranının yüzde 62,8’den yüzde 62,6’ya gerilemesi etkili oldu. Mayıs ayına ait tarım dışı istihdam verisi piyasa beklentileri olan 160 binin oldukça altında 38 bin olarak açıklandı. Gelen veri son 6 yılın en düşüğü olarak kayıtlara geçti. Tarım dışı istihdam verisinde bu denli sert düşüş görülmesi Fed’in yaz aylarında faiz artırımına dair beklentilerini zayıflattı ve hafta genelinde alıcı seyreden paritede haftanın son işlem gününde sert yükselişler görüldü.

Bu hafta Euro Bölgesi’nde 2016 yılı 1. çeyreğe ait nihai büyüme verisini takip ediyor olacağız. Son dönemde büyüme tarafında görülen ılımlı toparlanma ve geçtiğimiz hafta 2016 yılı büyüme tahminlerinin yukarı yönde revize edilmesi bu haftaki büyüme verisini biraz daha ön plana çıkarmaktadır. Beklentilerin altında açıklanabilecek bir veri ılımlı toparlanma algısı açısından tereddüt yaratabilecektir. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin ekonomik görünüme dair söyleyebilecekleri önemli olacaktır. Almanya’ya ait sanayi üretimi ve enflasyon verileri de izlenecek veriler arasında bulunmaktadır.

ABD tarafında ise bu hafta veri akışı nispeten sakinken, Fed Başkanı Janet Yellen’ın konuşması ön planda olacaktır. Fed’in yaz aylarında faiz artırımına dair beklentileri düşerken Yellen’dan faiz artırımına ve ekonomik görünüme dair gelecek açıklamalar dikkatle takip edilecektir. Ayrıca Michigan tüketici güveni verisi de gündemimizde olacak.

Teknik anlamda paritede alıcılı bir seyir izledik. 1,1350 direnci test edilse de bu seviyenin üzerinde kapanışlar göremedik. Paritenin bu direnci aşması durumunda 1,1470, ve 1,1700 seviyeleri direnç olarak hedeflenebilir. Geri çekilmelerde 1,1250 desteğinin aşağısında günlük bazda 200 birimlik hareketli ortalamanın geçtiği nokta olan m1,11 seviyesi önemli bir destek konumundadır. Bu seviyenin kırılması durumunda 1,0950 seviyesi hedeflenebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin