Haftalık EUR / USD Paritesi Yorumları / IşıkFX – (16-20 Nisan 2018)

Haftalık Euro/Dolar Paritesi Yorumu

Geçtiğimiz hafta Avrupa ve Amerika Merkez Bankalarının toplantı tutanakları takip edildi. Amerika Merkez Bankası Federal Açık Komitesi toplantı tutanaklarına baktığımızda birçok üyenin, ticaret savaşlarına rağmen, faiz artışlarını desteklemesi ve bazı üyelerinde ilerleyen yıllarda bu artışın beklenenden daha da fazla hızlanabileceğine yer vermesi önemli oldu. Ayrıca bazı üyelerin, enflasyondaki beklenen artışın, tek başına, öngörülen faiz artırım patikasını haklı göstermeyeceğini belirtmeleri de, tutanaklardaki dikkat çekici unsurların başında yer aldı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası toplantısının tutanaklarında ise enflasyona giden yolda güvenin arttığı belirtilirken parasal desteklemenin, tahvil alımları sonlandıktan sonrada gerekli olabileceği beyan edildi. Öte yandan Euro Bölgesi’nde ECB (Avrupa Merkez Bankası) yetkililerinden para politikalarına ilişkin gelen açıklamalar Euro varlıklarının lehine sonuçlandığı görüldü. ABD tarafında ise ticaret savaşları son gelen olumlu açıklamalar gerginliği biraz olsun dindirmiş durumda. Suriye merkezli jeopolitik risklerde ise hafta içerisinde oluşan gerginlik hafta sonunda ABD’nin Suriye rejimine yönelik gerçekleştirdiği hava operasyonuyla birlikte artmış durumda. Ancak operasyonun bir defaya mahsus olabileceğine yönelik gelen açıklamalar piyasa tarafında çok fazla endişe yaratmasa da ilerleyen günlerde gelecek açıklamalar ve atılacak adımlar parite tarafında önemli olabileceğinden dikkatle takip edilmesinde fayda görmekteyiz. Bu haftanın ekonomik takviminde ise ABD’den Perakende Satışlar, İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları, New York Empire State İmalat Endeksi, Sanayi Üretimi, Bej Kitap, Philadelphia FED İstihdam, İşsizlik Başvuruları, Euro Bölgesi’nde ise enflasyon (TÜFE) rakamlarının yanı sıra ZEW tarafından açıklanacak olan Euro Bölgesi ve Almanya Ekonomik Hissiyatları takip edilecek.

Ayrıca bu haftada gerek FED gerekse ECB yetkililerinden gelecek açıklamalar önemli olabilir. Teknik olarak 1.2305 üzeri kalıcılıklarda paritede alış yönlü işlemler hız kazanabilir. Bu durumda 1.2360, 1.2395 ve 1.2450 dirençleri takip edilebilir. 1.2305 altı kalıcılıkta oluşacak Dolar lehine hareketlerde ise 1.2285, 1.2245 ve 1.2215 destekleri izlenebilir.

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin