Haftalık EUR / USD Paritesi Yorumları / IşıkFX – (14-18 Ekim 2019)

Ticaret savaşları ve Brexit’e yönelik konuların üst sırada yer aldığı bir haftayı geride bıraktık. Öncelikli olarak ticaret savaşları cephesiyle başlayacak olursak ABD ile Çin arasında başlayan yüz yüze müzakerelerden gelen ılımlı açıklamalar ve Cuma günü 1.Aşama üzerinde anlaşma yapıldığına dair söylemler küresel risk iştahını olumlu etkileyerek parite tarafında alış yönlü işlemlere neden oldu. Öte yandan; İrlanda ile Birleşik Krallık arasında yapılan temaslar sonucunda Brexit anlaşmasına yönelik yeniden oluşan umutlar da Euro varlıkları adına pozitif bir gelişme olarak karşımıza çıktı.

Ekonomik takvimde ise dikkatler; ABD’den gelen TÜFE ve ÜFE rakamları üzerindeydi ve gelen olumsuz rakamlar FED’in 2019 yılının kalanında daha fazla faiz indirebileceğine yönelik beklentileri artırarak Dolar varlıklarına satış getirdi. Bu haftanın gündeminde de dikkatlerimiz; küresel risk olarak takip ettiğimiz Brexit ve Ticaret Savaşları konularına dair gelebilecek ekstra haber akışlarında olacak.

Ekonomik takvimde ise, Euro Bölgesi’nden; Sanayi Üretimi, ZEW Endeksleri, TÜFE, Ticaret Dengesi ve Cari Hesap, ABD’den; New York Empire State İmalat Endeksi, Perakende Satışlar, Bej Kitap Raporu, İnşaat İzinleri, İşsizlik Maaşı Başvuruları, Philadelphia FED Endeksleri, Sanayi ve İmalat Üretimi gibi kritik veriler takip edilecek, Ayrıca yine FED ve ECB’nin sonraki toplantılarına dair öngörüler de parite üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.1055, 1.1110, 1.1160, 1.1215, 1.1285
Destekler: 1.1000, 1.0950, 1.0910, 1.0855, 1.0810

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN