Haftalık Enerji Raporu

Onur Erkan Yıldız – 24.11.2016

Enerji Fiyatlarında Yüksek Volatilite Devam Ediyor

Doğalgaz ve Petrol’ de volatilite oldukça artmış durumda. Doğalgaz fiyatları Haiti, Jamaika, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Bahamalar ve ABD’nin güneydoğusunda etkili olan Matthew Kasırgası ile sert yükselişler gerçekleştirmişti. Bu yükselişlerde bir diğer önemli faktör ise ABD’ de mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarıydı. Kasırganın izlerinin silinmesi ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerine dönmesiyle Doğalgaz fiyatlarında da geri çekilmeler gerçekleşti. Doğalgaz yüksek volatilite ile yatay seyrini devam ettiriyor.

Petrol fiyatlarında da durum hiç farklı değil. Ekim ayının sonunda Viyana’da gerçekleşen OPEC toplantısında üretim kısma veya dondurma kararında uzlaşı sağlanamaması negatif baskıyı artırmıştı. Birde üstüne, Kasım ayının ilk haftasında 14.42M varil haftalık stok fazlası açıklanması Petrolde düşüşleri hızlandırmış ve 42.20 seviyesi test edilmişti. Sürecin devamında ise OPEC üyesi ülkelerin açıklamaları ile fiyatlamalar hızlı şekilde değişkenlik göstermeye başladı.

30 Kasım’a Günler Kala, Büyük Üreticiler İş Başında!

Geçtiğimiz hafta içinde OPEC üyesi ülkelerin toplantı öncesi son politik çaba için kolları sıvadığı haberlerinin medyaya yayılmasıyla Petrol fiyatlarında sert yükselişler gerçekleşti. Bu hafta da alım yönlü baskı devam etti. 49.00 seviyesine kadar sert yükseliş gösteren Petrol fiyatlarında yükselişler bu seviye ile sınırlı kaldı.

Petrol’de Yükselişler Sınırlı Kaldı

Petrol’de yükselişlerin sınırlı kalmasında ana faktör İran ve Irak’ın OPEC’in üretim kısma veya dondurma kararından muaf kalmak istemeleri. İkilinin bu talebinin diğer ülkeleri de etkileyebileceği ve uzlaşıya varılma olasılığını düşürdüğü düşünülüyor. İran muaf tutulma kararına karşın sert tavrını sürdürürken, Irak dün biraz daha ılımlı açıklamalarda bulundu. Irak Başbakanı, diğer OPEC üyelerinin üretim kısma kararına varması halinde kendilerinin de bu karara uyabileceğini bildirdi. Irak’ın yumuşayan bu tavrı, Petrol fiyatlarında alım yönlü baskıyı artırdı.

Rusya Üretim Kısma Değil, Üretim Dondurma Yanlısı

Rusya OPEC üyesi olmamasına rağmen, üye ülkelerin üretim dondurma kararı vermesi için oldukça fazla çaba sarf ediyor. Düşük Petrol üretiminden yakınan Rus tarafı, pazar payını kaybetmemek adına üretimi de düşürmek istemiyor. Çünkü kendi pazarında İran gibi önemli bir rakibi var. 2016 yılında ambargoları kaldırılan İran, Petrol ihracatında yüksek pazar payına ulaşabilmek için üretim miktarını olanakları dahilinde her fırsatta artırıyor.

30 Kasım Petrol Fiyatlarında Belirleyici Olacaktır

30 Kasım için üç farklı senaryo var elde. İlki üretim kısma kararı. Petrol üretiminin kısılması durumunda oldukça sert yükselişler görebiliriz. İlk tepkilerde 53.00 – 55.00 aralığında fiyatlamalar meydana gelebilir. İkinci senaryo, üretim dondurma kararı. Bu karar kısa vadede 50.00 üstü fiyatlamalar gerçekleştirebilir fakat zaten tavan seviyelerde üretim yapıldığı göz önüne alınırsa uzun vadede rol model olamayabilir. Üçüncü ve son senaryo ise üretim dondurma veya kısma kararında uzlaşı sağlanamaması. Bu ihtimal Petrol fiyatlarında oldukça sert düşüşler meydana getirebilir. İlk tepkilerde 43.00 – 40.00 aralığında fiyatlamalar görebiliriz. Orta – uzun vadede ise tekrar 40.00 altında kalıcı fiyatlamalar meydana gelebilir.

Ham Petrol Teknik Görünüm

Ham Petrol fiyatları 30 Kasım OPEC toplantısı öncesinde büyük Petrol üreticisi ülkelerin yapacağı açıklamalar ile sert fiyatlamalar gerçekleştirebilir. Ham Petrol’de yükselişlerin devam etmesi durumunda 49.00 direncini takip edeceğiz. 49.00 geçilebilirse 50.00 – 52.40 aralığında yeni fiyatlamalar görülebilir. Satış yönlü hareketlerde ise 46.50 seviyesi ilk destek seviyesi olarak karşımıza çıkacaktır. 46.50 satış yönlü kırılabilirse 45.00 seviyesi önemli bir destek olarak karşımıza çıkacaktır.

crudefutdaily

Brent Petrol Teknik Görünüm

Brent Petrol fiyatlarında OPEC toplantısı öncesinde yüksek volatilite devam ediyor. 47.40 üzerinde pozitif görünümünü sürdüren Brent Petrol’de yükselişlerin devam etmesi durumunda 49.90 direncini takip edeceğiz. 49.90 direnci alım yönlü kırılabilirse yükselişlerin 53.70 hedefine doğru hız kazanabileceğini düşünüyoruz. Satış yönlü hareketlerde ise 47.40 desteğini takip etmeye devam edeceğiz. 47.40 seviyesi satış yönlü kırılabilirse, düşüşler 43.50 hedefine doğru hız kazanabilir.

brentfutdaily

Doğalgaz Teknik Görünüm

Doğalgaz fiyatlarında 2.70 seviyesi üzerinde pozitif görünüm devam ediyor. 3.00 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanabilirse pozitif görünüm daha da güç kazanabilir. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 3.16 direncini takip edeceğiz. 3.16 direnci alım yönlü kırılabilirse yükselişler 3.30 – 3.40 aralığına doğru hız kazanabilir. Satış yönlü hareketlerde ise 2.90 desteğini takip edeceğiz. 2.90 satış yönlü kırılabilirse düşüşler 2.70 – 2.80 aralığına kadar devam edebilir.

natgasfutdaily

Onur Erkan Yıldız
Venbey Yatırım

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin