Haftalık Dolar Yorumu / İnfo Yatırım FX – (24-28 Kasım 2014)

USDTRY: 2.2240 Seviyesinde Konsolide Oldu 

Geçtiğimiz hafta kur da yüksek volatilite görünse de genel olarak 2.2240 seviyesinde konsolide olduğunu gördük. Yoğun veri akışını geride bıraktığımız geçen hafta da hem yurt içi hem de yurt dışı haber akışı pariteyi direkt olarak etkiledi.

Amerika’da son FOMC toplantısının tutanakları izlendi. Genel olarak şahin görünümlü güvercin kayıtların izlendiği FOMC kayıtlarında, küresel ekonomik görünümün risk oluşturduğu ve düşük enflasyonun sorun teşkil edebileceği belirtildi. Küresel piyasada gerileyen enerji fiyatlarının enflasyon üzerinde negatif etki yarattığına dikkat çekilirken, düşük enflasyonun Doları yukarı çekebileceği söylendi. Ayrıca Amerika’da ÜFE ve konut verileri beklentileri karşıladı. Amerika’da ayrıca dikkatler enflasyon verisi üzerindeydi. FOMC tutanakları sonrası önemli kıstas olan Enflasyon Amerika’da beklentileri karşıladı. Amerika’da yavaş yavaş hissedilen düşük enflasyon riski FED’in faiz artırımını etkileyebilir.

Yurt içinde ise hem PPK toplantısı hem de S&P’nin not değerlenmesi izlendi. PPK toplantısında faizlerde bir değişiklik görülmezken, 2015 yılında enflasyonda düşüş görülmeye başlaması beklendiği söylendi. Cuma günü seans sonrasında ise S&P’nin not görünümü takip edildi. S&P Türkiye’nin notunda bir değişime gitmezken, negatif görünümü teğit etti. S&P açıklamasında Türkiye’nin önündeki en büyük riskin dış risklere bağımlılık olduğuna değindi.

Gelişmekte olan ülkelerin başında yer alan Çin’de ise tatsızlık devam ediyor. 1990 yılından beri en düşük büyümeyi hedefleyen Çin’de MB faizlerde indirime giderek, gevşek para politikasını güçlendirdi. Bir süredir gevşek para politikasıyla ekonomiyi teşviklendirmek isteyen Çin’de durağanlık sinyalleri devam ediyor. Çin’in gerçekleştirdiği bu hamleyle USD endeksinde değer kaybı görülse de uzun ömürlü olmadı. Çin’deki faiz indiriminin devam edebilme ihtimali piyasada riskleri artırdı.

Diğer taraftan Euro Bölgesi’nde AMB Başkan’ı Mario Draghi’nin ek teşvik ve ülke tahvil alımıyla alakalı söylemleri gelişmekte olan para birimlerini negatif etkiledi. 4 Aralık’ta gerçekleşecek AMB toplantısının kritik olduğu Euro Bölgesi’nde kararların direkt olarak kur da hissedilmesi beklenebilir.

Veri akışının geçtiğimiz haftaya nazaran zayıf olduğu bu hafta Amerika’da 3. Çeyrek büyüme, tüketici şartları, dayanıklı mal siparişleri ve konut verileri, yurt içinde ise kapasite kullanım oranı, tüketici güveni ve imalat güveni izlenecektir.

Teknik olarak 2.2240 seviyesinin üzerinde tutunan parite de alıcılı seyrin devam etmesi durumunda 2.2300 ve 2.2450 seviyeleri izlenebilir. Parite de olası satış baskısının hissedilmesi ve 2.2240 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise 2.2175 ve 2.2000 seviyeleri görülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir