Haftalık Dolar Yorumları / IşıkFX – (22-26 Temmuz 2019)

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın ani bir kararla görevden alınmasıyla birlikte haftaya satıcılı bir başlangıç yapan TL varlıkları hafta boyunca kayıplarını geri almaya çalıştı.

Hatırlayacağımız gibi 6 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Başkan Çetinkaya görevden alınmış ve yerine TCMB Başkan Yardımcısı Murat Uysal atanmıştı. Alınan bu karar ise piyasa tarafında daha fazla faiz indirim beklentilerini artırarak kurda yukarı yönlü gap’li açılışa neden olmuştu. Şimdi ise piyasa yeni başkandan gelecek açıklamalara odaklanmış durumda. Uysal ’ın ilk açıklamaları fiyat istikrarı doğrultusunda ilerleyeceği yönündeydi. İlerleyen dönemde yeni başkandan gelebilecek açıklamalar kur tarafında etkili olabilir. Haftanın devamında ise FED Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yaptığı sunum ve ABD’de açıklanan 18-19 Haziran FED/FOMC toplantıları tutanakları ile de kurda oynaklıklar oluştu.Özellikle Powell’ın zayıf enflasyon vurgusu faiz indirimi algısına neden olurken, akabinde; TL lehine işlemler görüldü. Ancak yurtiçi jeopolitik risklerinde yaşanan gerginlikler TL lehine hareketleri sınırlı kıldı. Özellikle haftanın son gününde S-400 konusuna yönelik gelen haber akışları kur tarafında sert fiyat hareketlerine neden oldu. Bu hafta da yine S-400 konusuna yönelik gelebilecek açıklamalar dikkatle takip edilmeli. Ayrıca hafta kapanışına doğru Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in not indirimine yönelik gelebilecek açıklamalar da takibimizde olacak. ABD tarafında ise geçtiğimiz hafta olumlu gelen enflasyon rakamları sonrası dikkatler FED yetkililerinin üzerine çevrilmiş durumda. Ayrıca gerek ABD’den gerekse yurtiçinden gelecek veri akışları da kur tarafında etkili olabilir.

Teknik seviyeler;
Dirençler; 5.7500, 5.7965, 5.8270, 5.8620, 5.9025
Destekler; 5.7000, 5.6625, 5.6300, 5.5855, 5.5295

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin