Haftalık Dolar Yorumları / IşıkFX – (21-25 Mayıs 2018)

Haftalık Dolar/TL Paritesi Yorumu

Geçtiğimiz hafta yurt içi tarafta açıklanan Cari İşlemler Dengesi’nde beklentinin üzerinde açık verilirken, diğer veriler karmaşıktır. ABD verilerinde de dengeli gerçekleşmeler görülürken, FED beklentileri verilerin önüne geçti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ‘ten Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörüne yönelik uyarılar gelirken, olumsuz açıklamalar sonrası TL kurlarında tüm zamanların rekor seviyeleri görüldü. Diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ‘ten gelen açıklamada ise: 10 gelişen ülke arasında en gevşek para politikasının Türkiye’de olduğu belirtildi. Kurum ABD tahvil faizlerindeki artışın en çok etkileyeceği ülkeleri ise Ukrayna, Türkiye ve Arjantin olarak deklare etti. Bir süredir makroekonomik verilerde görülen bozulmaya ilaveten yurtdışı tarafta ABD tahvil getirilerinde yaşanan rallinin etkisiyle gelişen ülke para birimlerinin baskılanması kur tarafında etkisini gösterirken; jeopolitik ve siyasi gelişmeler de izlendi. ABD tarafında bir süredir; Ticaret Savaşları ve İran Nükleer Anlaşması gibi önemli haber akışlarının yanı sıra, ekonomik veriler ve FED yetkililerinin açıklamaları önem arz etti. Veri ve açıklamalar sonrası ABD’nin kısa vadeli tahvil faizleri yaklaşık olarak 10 yılın en yüksek seviyelerini test ederken, 10 yıllık tahvil faizleri ise 2011 Haziran’dan bu yana en yüksek rakamına ulaştı. Dolar Endeksi’nde de 93.42 ile son 5 ayın en yüksek seviyesi görülürken, TL varlıklarındaki karamsar tablo zirve yaptı. Bu hafta yurt içi tarafta yine siyasi, ekonomik ve jeopolitik haber akışlarını ve TCMB’den gelebilecek açıklamaları takipte olacağız.

Ayrıca ekonomik veri olarak Merkezi Hükümet Borç Stoku, Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni izlenecek. Tahvil piyasası hareketleri, FED/FOMC yetkililerinin açıklamaları, FOMC tutanakları ve önemli haber akışlarının takip edileceği ABD’de ise Konut satış verileri ve Dayanıklı Mal Siparişleri de açıklanacak. Teknik olarak baktığımızda ise; görülen rekor seviyeler sonrası şuan 4.55 seviyesine yakın fiyatlama görülmekte. Şuan için destek ve dirençlerden bahsetmek yerine veri ve haber akışlarını ve tahvil piyasası hareketlerini izlemek faydalı olacaktır.

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin