Haftalık Dolar Yorumları / IşıkFX – (17-21 Şubat 2020)

Haftaya; BDDK’nın swap hamlesi ile gapli(fiyat boşluklu) TL lehine başlangıç yapan kur, aynı gün Suriye ekseninde artan jeopolitik riskler ile yönünü yeniden yukarıya çevirdi. Hafta boyunca; her iki bölgeden gelen ekonomik verilerin yanı sıra, küresel tarafta Coronavirüs gibi riskler ve FED başta olmak üzere majör merkez bankaları kaynaklı Dolar Endeksi’nde oluşan gerçekleşmeler de kuru etkiledi. Endeksin(DXY) yukarı yönlü hareketine devam etmesi aralarında TL’nin de bulunduğu gelişen ülke para birimlerine olumsuz yansırken, 2019 Ağustos ayında yaşanan “Flash Crash“ ayından bu yana kurda en yüksek seviyeler test edilmiş oldu.

Haftanın kalanında; ABD’den önemli dataların ve iç-dış risklerin durumunun izleneceği kurda, önümüzdeki haftada da; iç ve dış risklerin durumu ve ekonomik veriler ile oynaklıklar görebiliriz. Keza, TCMB’nin PPK toplantısından çıkacak faiz kararları ve FED’e dair açıklamalar da volatilite seviyesini artırabilir.

Teknik olarak ise kurda; 6.0630-6.0690 direnç bölgesinin aşılması halinde 6.1030-6.1200 bölgesine doğru yukarı yönlü hareketlerin devamı söz konusu olabilir. Kurda, 6.0630 altında kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise; 6.0370, 6.0230 ve 6.0140 destek noktaları ilk etapta takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN