Haftalık Dolar Yorumları / IşıkFX – (16-20 Nisan 2018)

Haftalık Dolar/TL Paritesi Yorumu

Geçtiğimiz haftaya yurt içi tarafta son zamanlarda oluşan ekonomik, siyasi ve jeopolitik risk artışlarının etkisi ile başladık. Siyasi tarafta olası kabine değişikliği üzerinden artan riskler, ekonomi tarafında faizlerin indirileceği spekülasyonlarıyla tırmanışa geçti. ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye ekseninde Rusya ile sürtüşmesi sonrası açık açık “savaş sinyali” vermesi ile de risklerimiz zirve yaptı ve kurda tüm zamanların rekor seviyeleri görüldü. Akabinde konuyla alakalı taraflardan gelen ılımlı açıklamalar ve Başbakan Yıldırım’ın TCMB’nin bağımsızlığına yaptığı vurgu kısmen TL lehine işlemlere neden oldu. Perşembe günü ise uluslararası yatırım kuruluşlarından Morgan Stanley’in, TCMB’nin 25 Nisan’daki Para Politikası Kurulu toplantısında faiz artışı öngörüsünün hemen akabinde TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın ek sıkılaştırma yapılabileceğini söylemesi düzeltmeleri hızlandırdı. Hafta sonunda ise ABD’nin Suriye rejimine yönelik gerçekleştirdiği operasyon gündemde bomba etkisi yaratsa da şuan itibariyle piyasa tarafında etkisinin sınırlı olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu hafta içerisinde konuyla ilgili ülkelerden gelecek açıklamalar kritik olacaktır. ABD tarafında hafta boyunca açıklanan ekonomik veriler ve son FED/FOMC toplantılarının tutanakları yukarıda saymış olduğumuz risklerin ön plana çıkmasından ötürü fiyatlamalara etki etmedi. Bu hafta yine öncelikle yurt içi taraftaki gelişmeleri takip edeceğiz.

ABD tarafında ise oldukça önemli ekonomik veriler izlenecek. Teknik olarak ise 4.0750 seviyesi geri çekilmeler için önemli olup, buranın altında kalıcılıkta 4.0570, 4.0360 ve 4.0180 destek noktaları takibe alınabilir. 4.0750 üzeri kalıcılıkta ise her an için haber akışları kaynaklı olarak yukarı yönlü ataklar görülebilir.

DURUN BİR DAKİKA! EN İYİ FOREX ŞİRKETLERİNİ Mİ ARIYORSUNUZ?

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin