Haftalık Dolar Yorumları / IşıkFX – (02-06 Aralık 2019)

Geçtiğimiz hafta yurtiçinde dikkatlerimiz yine; jeopolitik ve siyasi risklerin durumundaydı. Özellikle hafta başında S400 Hava Savunma Sistemleri’nin test edildiğine dair gelen haber akışları ve sonrasında; MGK Bildirisi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan gelen açıklamalarla birlikte yukarı yönlü ataklar oluştu. ABD’den gelen ekonomik veriler ve Ticaret Savaşları gibi risk unsurlarına dair gelişmeler de oynaklıklar oluştururken, yine Güney Amerika’daki gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde görülen volatilite de TL üzerinde zaman zaman etkiliydi.

Bu hafta iç tarafta; Büyme ve enflasyon gibi kritik datalar, jeopolitik ve siyasi risklere dair gelişmelerle birlikte kur üzerinde oynaklıklara neden olailir. Küresel riskler ve önemli dataların da etkili olabileceği kurda, teknik olarak ise; yukarı yönlü ataklarda yine 5.7930 direnci önem arz edecek. Zira, bu bölgenin geçilmesi halinde ilk etapta 5.8670 ve buranın da geçilmesi halinde 5.9280 seviyesi hedef haline gelebilir. Kurdaki geri çekilmelerde ise; 5.7550 ve 5.7340 destek noktaları izlenecek olup, bu tarafta da daha aşağıdaki 200 günlük hareketli ortalama seviyeleri kritik olacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN