Haftalık Dolar Yorumları / Işık FX – (14-18 Eylül 2020)

Bu hafta iç tarafta gündemin en üst sıralarında yine; Yunanistan ile başta olmak üzere Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim vardı.

Gerilim devam ettikçe kurlar ve borsa üzerinde de negatif etkiler ortaya çıkarken, Perşembe günü NATO karargâhında yapılan görüşmelere dair umutlar ve açıklanan TCMB Haftalık Bilançosu’ndaki artan Döviz Rezervleri ile kurlarda bir miktar geri çekilme oluştu. İki haftalık düşüş sonrasında pozitif kapanışa doğru yönelen Borsa İstanbul’da da küresel taraftan bir miktar ayrışma görülmesi dikkat çekti. Yeni haftada da TL varlıkları açısından; jeopolitik risklere dair gelişmeleri ve TCMB, BBDK gibi regülatörlerden gelebilecek ekstra admları öncelikli olarak takipte olaağız. Ayrıca, açıklanacak olan önemli ekonomik veriler ve küresel taraftan gelecek haber ve veri akışları ile de TL varlıkları üzerinde oynaklıklar oluşabilir.

USDTRY’de haftanın kalanı ve önümüzdeki hafta için olası geri çekilmelerde yine 7.40 seviyesinin üzerinde kalıcılığın devam edip etmeyeceğini takip edeceğiz. Zira, buranın üzerinde kalıcılığın devamı halinde kurdaki USD lehine işlemler devam edebilir. 7.40’ın altına kalıcılıkla inilmesi ise kısa vadeli olarak TL lehine işlemleri beraberinde getirebilir.

Kaynak: Işık FX Haftalık Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN