Haftalık Bültenler – (4-8 Mayıs 2020)

Vakıf Yatırım Haftalık Strateji Bülteni

 Küresel hisse piyasaları geçtiğimiz haftayı satışlarla kapattı. Haftaya iyi başlayan endekslerde ABD’li ilaç şirketlerinin pandeminin tedavisine yönelik adımları ve şirket bilançoları pozitif fiyatlanırken, ekonomik verilerin zayıf gerçekleşiyor olması kırılganlığı artırıyor. Özellikle teknoloji şirketlerinin S&P500 içindeki ağırlığının yüksek olması da son yükselişin sürdürülebilirliğini sorgulatıyor. ABD ve Avrupa’da açıklanan negatif büyüme oranları beklentilerin altında kalırken, FED beklenildiği gibi faizlerde değişikliğe gitmedi, varlık alım programını da azaltmadı. Haftanın bir diğer kritik gündem maddesi ise ECB faiz kararıydı. ECB de faizleri değiştirmedi ancak TLTRO finansmanı için bankaların fonlama maliyetinde aşağı yönlü revizyona gitti. Yine de piyasalarda beklenen ekstra bir genişleyici adımın gelmemesi kar satışlarına sebep oldu.

 Yerel varlıklar ise genel olarak yurtdışı piyasalara paralel bir seyir izlese de BIST-100 endeksi pozitif ayrıştı ve haftayı %2’nin üzerinde artışla 101,110 seviyesinden kapattı. USD/TL kuru 7.0 seviyesinin hemen üzerinde işlem görürken, CDS 615 seviyesine yükseldi. Ajandada ekonomi güven endeksi ve TCMB enflasyon raporu takip edildi. TCMB 2020 yılsonu enflasyon tahminini %8,2’den %7,4’e revize etti. Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini düşürmesinde petrol fiyatlarındaki düşüş, gıda enflasyonundaki gerileme ve iç talepte daralma etkili oldu. Bu koşulların devamı ile beraber kurda stabilizasyon sağlanabilirse TCMB’nin faiz indirimlerine devam edebileceğini düşünüyoruz.

 Bu hafta içeride Nisan ayı enflasyonu takip edilirken, Avrupa’da Markit PMI endeksleri, ABD’de ise dış ticaret dengesi, PMI endeksleri ve istihdam raporları takip edilecek. Ekonomik verilerin yanı sıra şirket bilançoları da yakından izlenecek. Bu hafta Ülker, Ford Otosan, Enerjisa, Tekfen Holding, Anadolu Efes ve Vakıfbank bilançolarının açıklanması bekleniyor. Ayrıca 6 Mayıs’ta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yabancı yatırımcılarla yapacağı telekonferans da takip edilmelidir.

 BIST-100 endeksi Mart ayında görülen dip sonrasında beklentimize paralel 99,000-102,00 bölgesine yükseldi ancak kalıcı olamadı. Bu aşamada endekste dalgalı bir seyir bekliyoruz. 99,000-97,500 ve 95,000 destek seviyeleri iken 102,000-103,000 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Endekste gelinen seviyede hisse bazında hareketlerin ön plana çıkabileceğini düşünüyoruz.

devamı için tıklayın.

Bizim Menkul
Halk Yatırım
Osmanlı Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN