Haftalık Bültenler – (27 Nisan – 1 Mayıs 2020)

Vakıf Yatırım Haftalık Strateji Bülteni

 Geçtiğimiz hafta küresel hisse piyasalarında kar satışları hakimdi. ABD’de son iki haftada %15’lik getirinin ardından şirket bilançoları, ekonomik veriler ve petrol fiyatları satış baskısına sebep oldu. Küçük ve orta ölçekli şirketler için 484 milyar dolarlık destek paketi temsilciler meclisinden geçerken, salgının ekonomik etkileri iyiden iyiye hissedilmeye başlandı. Haftalık işsizlik başvuruları 4.4mn kişi artarak ivme kaybetse de 5 haftada toplam 26mn kişi başvuru yapmış oldu. Buna göre işsizlik oranının %20’lere gelmesi bekleniyor. Avrupa’da ise AB üyesi ülkeler AB ekonomisinin pandemiye karşı korunması için 1 trilyon Euro’luk acil durum bütçesi üzerinde anlaştı. Ancak halen finansman konusunda anlaşmazlıklar bulunuyor. Öte yandan hem ECB hem de BoJ varlık alım programlarını genişletti. Son gelen Küresel PMI verileri ise yine zayıf gerçekleşti ve özellikle AB için ekonomik daralmanın 2.çeyrekte %7.5 seviyesine varabileceğine işaret etti. Mayıs ayının ilk haftasında bazı bölgelerde ticari faaliyetlerin kısmi şekilde başlayacağını hatırlatalım.

 İçeride ise TCMB’nin faiz kararı takip edildi. Para Politikası Kurulu, virüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak adına politika faizi olan bir hafta vadeli repo faiz oranını % 9,75’ten % 8,75’e indirdi. Böylelikle 50 baz puan olan piyasa beklentisinin üzerinde 100 baz puan indirim yapılmış oldu. Virüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümündeki zayıflama, sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları karar metninde yer aldı. TCMB’nin bir önceki hafta yaptığı beklenti anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi %9,76, USD/TL beklentisi ise 6,9277 seviyesinde gerçekleşmişti. Petrol fiyatlarındaki gerileme ve talep eksikliği enflasyona aşağı yönlü baskı yaparken, TL’deki değer kaybı bu avantajı sınırlandırabilir.

 Tüm bu gelişmelerle BIST-100 endeksi geçtiğimiz haftayı hafif yükselişle 98,758 seviyesinden kapatırken, USD/TL 6.95, 5 yıllık risk primi CDS ise 605 seviyesinden kapandı.

 Bu hafta içeride TCMB enflasyon raporu ve ilk çeyrek şirket bilançoları takip edilecek. Akbank, Bizim Toptan, Erdemir, Turkcell, Garanti Bankası, Tofaş Oto, Yapı Kredi Bankası gibi şirketlerin finansallarını bu hafta açıklamaları bekleniyor. Öte yandan Avrupa ve ABD’de tüketici güven endeksi, 1.çeyrek büyüme verisi ve merkez bankaları faiz kararları takip edilecek. Ayrıca içeride ve Avrupa’da Cuma günü piyasalar 1 Mayıs sebebiyle kapalı olacak.

 BIST-100 endeksinde 100,000-99,000 destek seviyeleri iken 101,500- 102,500 direnç seviyeleridir. 95,000 altına gelmedikçe yatırımcılara hisse pozisyonlarının korunmasını öneriyoruz.

devamı için tıklayın.

Akbank
Bizim Menkul
Gedik Yatırım
Halk Yatırım
Osmanlı Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN