Haftalık Bültenler – (27 Haziran – 1 Temmuz 2022)

Vakıf Yatırım Haftalık Strateji Bülteni

Cuma gününe tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izledi ve haftanın son işlem gününü %0.43 artışla 2,554 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 34.9 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 61 hisse değer kazandı, 34 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 16.15 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise hafif pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda bir süredir bahsettiğimiz tepki hareketi sürüyor. ABD endeksleri haftanın son günü %3’ün üzerinde değer kazanırken, haftalık bazda değer kazancı S&P500 için %6.5, Nasdaq için ise %7.5 oldu. Kısa vadede yüksek enflasyon-düşük büyüme (stagflasyon) ile resesyon beklentileri arasında gidip gelen piyasa katılımcıları FED Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrasında da yükselişine devam etti. Powell, geçen hafta yaptığı sunumlarda ekonominin çok güçlü olduğunu, enflasyonla mücadele için daha sıkı duruş gerektiğini ve ekonominin bununla baş edebileceğini ifade etti. Hafta boyunca değer kazanan hisse piyasalarına karşın tahvil faizlerinin ve dolar endeksinin yatay seyrettiğini izledik, bu nedenle yükselişin hala tepki niteliğinde olduğunu düşünüyoruz. İçeride ise geçen hafta BDDK’dan gelen bir dizi düzenleme takip edildi. Konut kredileri, swap ve son olarak TL ticari kredilerde getirilen koşulların piyasa fiyatlamaları üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Ancak özellikle son uygulamanın şirketlerin döviz pozisyonlarını sınırlı da olsa azaltacağını ve bunun sonucunda da kısa vadede kurda bir gerileme olabileceği kanaatindeyiz. Hisse piyasası açısından ise Cuma günü akşam seansındakine benzer şekilde oluşabilecek bir oynaklığı orta vade için alım fırsatı olarak görüyoruz. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri, Avrupa’da ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmaları takip edilecek. Öte yandan Almanya’da yapılan G-7 liderler toplantısı da yakından izlenecek. Haftanın geri kalanında ise ABD’de büyüme, kişisel gelirler, imalat PMI, Avrupa’da PMI imalat verileri takip edilecek. Ayrıca Lagarde ve diğer merkez bankası başkanlarının konuşmaları izlenecek.

BIST100 endeksinin güne satışlarla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli yükselen trend üzerinde hareket eden endekste 2,525-2,500 destek seviyeleri iken 2,500 kısa vadeli pozisyonlar için stop-loss olarak takip edilebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Diğer Haftalık Bültenler

Anadolu Yatırım
Bizim Menkul
Gedik Yatırım
Halk Yatırım
Yatırım Finansman

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!