Haftalık Bültenler – (13-17 Nisan 2020)

Vakıf Yatırım Haftalık Strateji Bülteni

• Geçen hafta yurt dışı piyasalarda toparlanma çabaları ön plana çıktı. Haftanın son işlem gününde ise Paskalya Bayramı nedeniyle Avrupa ve ABD’de piyasalar işleme kapalıydı. Bu hafta salgının ABD’de Çarşamba günü açıklanacak sanayi üretimine ve Çin’de Cuma günü açıklanacak 1Ç20 büyüme verilerinde yarattığı etkileri göreceğiz. Özellikle salgının ekonomi üzerindeki etkilerinin görülmesi adına bu iki veri küresel piyasalarda hareketliliği beraberinde getirecektir. Son haftalarda ABD’de oldukça ciddi yükselişler gösteren haftalık işsizlik başvuruları piyasaların izleyeceği bir diğer veri akışı olacaktır.

• IMF ve Dünya Bankası’nın 17-19 Nisan tarihleri arasındaki yapacakları toplantısında alınacak kararları da izliyor olacağız. IMF tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, salgın sürecinde kısa dönemli dolar likiditesine ihtiyacı olan ülkeler için bu haftaki toplantılarda adım atılacağı belirtilmişti.

• Avrupa piyasaları bu haftanın ilk işlem gününde Paskalya Bayramı nedeniyle kapalı. Vadeli endeksler ise, ABD tarafında haftaya satış baskısı ile başlayacağımıza işaret ediyor. BIST-100 endeksi haftaya kısmi satışlarla başlasa da toparlanmaya çalışıyor. Haftanın devamında yukarı yönlü hareketin devamında 100.000 ve 102.000 seviyeleri radarımızda olacak. 95.000 altında kapanışlar gerçekleşmediği sürece alım yönündeki pozisyonların korunması gerektiği görüşündeyiz.

devamı için tıklayın…

Diğer Haftalık Bültenler

Bizim Menkul
Gedik Yatırım
Halk Yatırım
Osmanlı Yatırım