Haftalık Borsa Yorumları – (9-13 Eylül 2019)

Borsada hisse bazlı hareketlerde devam eden çıkış hareketi direnç seviyelerinde satışla karşılaşırken gelen satışlar önemli ölçüde karşılandı. Döviz kurlarında ise tepki yükselişi görülüyor.

Piyasalarda toparlanma çabaları sürüyor. Ancak henüz güç kazanmış değil. Dış piyasalardaki yumuşamanın iç piyasalara yansımasının yanı sıra enflasyon ve büyüme verilerinin beklentilerden biraz daha olumlu karşılanmasının payı var. Bu durum ekonomide bir dengelenme yaşandığı görüşünü destekliyor. Enflasyonda ise hem beklentiler biraz daha yüksekti hem de yüzde 2.53 gelen İstanbul Ağustos enflasyonu sonrası aylık 0.86 artışı biraz sürpriz olarak görüldü. Yıllık enflasyon yüzde 15.01 seviyesine çekilince 12 Eylül Merkez Bankası faiz kararı için oldukça iyi bir referans oldu. Önümüzdeki haftaki toplantıda piyasa beklentileri 2-3 puan arasında indirim yönünde. TCMB faiz düşüşünün doğal olarak banka mevduat, kredi faiz oranları ve gösterge faize de aşağı yönlü etki etmesi beklenebilir. Bu durum yavaşlayan ekonomiye bir ivme olarak yansır mı konusu yakından izlenecek.

Diğer yandan döviz kurlarındaki düşüş ve bankalardaki döviz mevduatında çözülme de önemli olacak. Kurlarda bir gevşeme görülse de bankalardaki döviz mevduatlarında henüz bir çözülme görülmüyor. TL’ye dönüş ve güvenin oluşması ekonominin ivme kazanması için gerekli. Dış piyasalarda ise daha olumlu bir hava söz konusu. Çin kaynaklı gelişmelerin payı önemli tabi ki. ABD-Çin arasındaki ticari görüşmelerin Ekim’de başlayacak olması anlaşma yönündeki umutların tazelenmesine neden oldu. Bu durum ABD tahvil bono faiz oranlarında düşüşün ivme kaybetmesi ve hafif yükseliş göstermesiyle desteklendi. 18 Eylül’deki Fed toplantısında 50 baz puan yerine çeyrek puanlık indirimin olasılığının güç kazanması etkili oldu denebilir.

Bu gelişmeler risk iştahının da artmasıyla bir süredir yükselişini sürdüren altın fiyatlarına kâr satışları getirdi. Uzun süredir devam eden ve sonuç alınmayan görüşmelerden bu defa anlaşma çıkacak beklentisi ve ön kabul bu aşamada fazlaca iyimserlik olacak. Dış piyasalardaki yumuşama, Arjantin olayının lokalize görülmesi iç piyasalara olumlu yansırken Türkiye’nin 400’ün üzerinde seyreden risk primi (CDS) oranları geçen hafta 370 seviyelerine kadar çekildi. Piyasalar temkinli görünümün dağıldığını söylemek için erken.

Endekste tepki çıkışı direnç seviyelerini geçmekte zorlandı. Destekler 97.500 ve 95.000-94.000 seviyesinde. İlk dirençler ise 100.500-101.000 seviyelerinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Tepki çıkışın devamı için 100.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 102.000 ve 104.000-106.000 seviyelerinde bulunuyor. Endekste görülen tepki yükselişi direnç seviyelerini geçmekte zorlanabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin