Haftalık Borsa Yorumları – (9-13 Aralık 2019)

Borsada yükseliş hareketi devam ediyor.

Bankacılık sektörü başta olmak üzere lokomotif hisseler genelde durgun. Yüksek primler diğer grup hisselerde oluştu. Döviz kurları ve faiz oranlarında sakin seyir devam ediyor.

Piyasalarda olumlu hava en çok borsada hissediliyor. Borsada yılsonu rallisi kâr satış denemelerine rağmen sürüyor. Borsada çıkışı destekleyen gelişmelere bakıldığında düşük faiz, ekonomideki toparlanmanın süreceği beklentileri, hisselerin uzun süredir primsiz ve ucuz kalması, dış borsalardaki çıkış hareketleri, iç ve dış gündemde gerilimin düşmesi gibi etkenler sayılabilir. Piyasalar temkinli anlayıştan iyimserliğe oldukça çabuk geçiş yaptı. Dolar bazlı grafikler dışında fiyat kazanç oranı gibi bilanço değerleme kriterlerine bakıldığında Borsa İstanbul’u kısa dönem primli görülse de orta, uzun dönem primli ve pahalı olarak görmek için erken. Borsa İstanbul (BIST100) fiyat kazanç oranı 8.2 seviyesinde. Türkiye’nin son yıllarda özel gündemleri nedeniyle düşük değerleme ile fiyatlandığı biliniyor. Bu rakam geçmiş yıllardaki zirve seviyelerine uzak. Ayrıca dış borsalara göre hala düşük sayılabilecek bir rakam. Diğer yandan borsadaki iyimserliğe karşılık Türkiye’nin risk priminin (CDS) hala 300 seviyesinin üzerinde olması ve dolar/TL kurunun ise 5.70 seviyesinin altına gelememesi dikkat çeken bir ayrıntı. İyimserliğin bu ölçeklerde de görülmesi gerekir. Ayrıca yükselişe rağmen borsaya yabancı ilgisinin zayıf kalması ve son günlerde satışta görülmeleri bir başka dip not. Bu kısa notlardan sonra iç ve dış gündeme baktığımızda önümüzdeki hafta merkez bankası toplantıları var. Piyasalarda 12 Aralık Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan 1-1.15 puanlık bir faiz indirimi beklentisi hakim. 11-12 Aralık tarihlerinde yapılacak ABD ve Avrupa merkez bankalarından ise faiz değişimi beklenmiyor. ABD Başkanı Trump’ın devam eden azil sürecine piyasaların duyarsızlığı sürüyor. Piyasalardaki iyimserlik korunuyor.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 107.500-108.000 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 106.600-106.000 seviyelerinde. İlk dirençler ise 110.000-110.500 seviyelerinde görülüyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 110.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki direnç 113.000-114.000 seviyesinde. Endekste yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin