Haftalık Borsa Yorumları – (7-11 Ekim 2019)

Borsada yükseliş sonrası görülen kâr satışları tepki alımlarıyla karşılaştı. Hisse bazlı hareketlilik öne çıkmış durumda. Döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında yatay hareket sürüyor.

Merkez bankaları faiz kararları piyasalarda ilk gündem maddesi olmaya devam ediyor. İç ekonomik gündemde eylül enflasyonun beklentilerin altında kalması ve baz etkisiyle yıllık tek haneye düşmesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 24 Ekim toplantısı için faiz indirimi olasılığını artırdı. Dış piyasalarda ise ABD-Çin ticaret savaşına ABD-Avrupa Birliği’nin yeni bir cephe olarak eklenmesi, zayıflayan ABD imalat, hizmet ve istihdam verileri, Euro Bölgesi’nde gerileyen enflasyon ve PMI yeni faiz indirimleri olasılığını artırdı. İçeride ve dışarıda yeni faiz indirimlerinin reel ekonomiye ve para piyasalarına yansımaları beklenebilir. Alternatif olması açısından beklentilerin önceden fiyatlanması nedeniyle para ve sermaye piyasalarına yansımalar belli ölçüde hissedildi. Küresel ekonomide yavaşlama söz konusu olunca borsalar için daha seçici ve sınırlı bir etki söz konusu oldu. İç piyasalarda TCMB faiz indirimleri kredi ve mevduat oranlarını aşağıya çekince konut satışları başta olmak üzere reel ekonomi üzerinde bir canlanma gözleniyor. Bu aşamada henüz ciddi bir toparlanmadan söz etmek zor. Otomobil satışlarında da yine baz etkisini dikkate almakla birlikte eylül ayında bir artış görülüyor.

Enflasyon ve büyümede yılsonu tahminleri iyileşmeye başladı. Faiz düşüp döviz girişi zayıflayınca TL’nin değer kazanımı zorlaşıyor. Ancak faiz düşüşleri sürecek ise önümüzdeki dönemde borsalar zor iç ve dış ekonomik gündemin rahatlamasıyla daha fazla pay alabilir. İç gündemde “Yeni Ekonomik Program” piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kaldı. Suriye’ye operasyon olasılığı, ABD başkanı Trump’ın azline yönelik gelişmeler, İngiltere’nin Brexit süreci diğer önemli konu başlıkları. Ancak merkez bankası faiz kararları ile ABD’nin Çin’in ardından AB ülkelerine karşı başlatmayı düşündüğü ticaret savaşı piyasalarda fiyatlamaya daha çok konu olan gelişmeler. Bu yöndeki gelişmelere karşı duyarlılık daha yüksek. Borsaistanbul ile dış piyasalar arasındaki uyumsuzluk azaldı. Piyasalarda temkinli görünüm sürüyor.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destek 104.000 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketinin devamı beklenebilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 103.000 ve 101.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 106.000 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 106.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 108.000 ve 110.000 seviyelerinde. Endekste direnç seviyelerinde görülebilecek kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi gücünü koruyabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin