Haftalık Borsa Yorumları – (6-10 Temmuz 2020)

Borsada çıkış hareketi kâr satışlarıyla karşılaşırken gelen satışlar önemli ölçüde karşılandı.
Döviz kurlarındaki tepki yükselişi görüldü.

Borsalarda kâr satışlarına rağmen iyimserlik korunuyor. Koronavirüs’ün başladığı mart ayından bu yana merkez bankaları ve hükümetlerin teşvik paketleriyle sağlanan düşük faiz ve bol likidite ortamı finans piyasalarını çok kısa bir süre etkiledi. Borsalar eski zirvelerine yaklaştı. Son günlerde ekonomilerdeki toparlanmayı teyit eden veriler ve virüse karşı geliştirilen aşı çalışmalarında umut verici gelişmeler iyimserliğin devamında etkili oldu. Geçtiğimiz Perşembe açıklanan Haziran ayı ABD tarım dışı istihdam verileri beklentilerin oldukça üzerinde 4.8 milyon kişi olarak gerçekleşti.

Beklenti 3 milyondu. İçeride ve dış dünyada, gerek PMI gerekse diğer ekonomik verilerde Haziran ayında toparlanmaya işaret eden çok sayıda veri mevcut. Diğer yandan Haziran enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşti. TCMB’nin faiz indirimlerine ara vermesi muhtemel bir gelişme olacak. Türkiye dünyada en fazla eksi faiz veren ülkelerden bir haline geldi. Toparlanma çabasındaki bir ekonomide faiz artırmak bu çabaları sekteye uğratacaktır. Faiz düşüşü sadece borsada değil birçok yatırım, ticaret, üretim ve tüketim alanında etkilerini gösteriyor. Düşük faiz tekrar dövize yönelimi getirmiş görünüyor. 26 Haziran haftasında bankalardaki yabancı para mevduatı 575 milyon dolar artarak 202.2 milyar dolar oldu. Yine aynı haftaya ait TCMB verilerine göre, Borsa İstanbul’da bir önceki hafta alımların ardından hisse senetlerinde 112 milyon dolar, tahvil bonoda (DİBS) 46 milyon dolar yabancı satışı söz konusu. Düşük faizin nimetleri fazla ama mesele ne kadar sürdürülebilir olduğu noktasında görülüyor. Ancak salgınla ilgili artan vaka sayıları risk oluşturmaya devam ediyor. Bu gelişmelere borsalar şimdiye kadar duyarsız kaldı ve ciddi bir fiyatlama yapmadı. Diğer dikkat çekici gelişme borsadaki hisse senetlerinde yabancı payı % 50 seviyesine kadar çekilmiş durumda. Bu açıdan salgın nedeniyle borsalarda eski zirvelere yaklaşırken biraz da “yükseklik korkusunun” etkisiyle bir miktar kâr satışları yaşanması olağan bir gelişme olur. Ancak bu durumda da borsadan çıkacak para nereye gidecek sorusu akla geliyor. Faiz düşük ve düşük kalmaya devam edecek. Zaten borsaya yatırımcı akınına sebep olan temel etken alternatifsizlik olarak görüldü. Bu şartlar halen de korunuyor. Mevcut trendler korunmakla birlikte hızlı ralli sonrası bir dinlenme muhtemel görülüyor.

Endekste yükseliş trendi korunmakla birlikte kâr satışları görülmeye başladı. İlk destekler 115.000 ve 113.400 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 111.000-110.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 117.400 seviyesinde bulunuyor. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki direnç seviyeleri 120.000-122.000 olarak görülüyor. Endekste direnç seviyelerinde satışlarıyla karşılaşılabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN