Haftalık Borsa Yorumları – (5-9 Aralık 2022)

Piyasalar yılın final ayına olumlu havada girdi.

Borsa İstanbul’da çıkış trendi sürerken BIST100 Endeksi 5.000 seviyesinin üzerinde kâr satışlarıyla karşılaştı. Ekim ayında başlayan ralliyle oluşan ciddi primleri dikkate aldığımızda kâr satışlarını olağan karşılamak yerinde olacak. Fakat olumlu gelişmelerin önemli ölçüde fiyatlanması ve yüksek primler, yeni beklenti ihtiyacı gibi gelişmeleri de dikkate almak gerekir. Ayrıca geçen haftaki yazımızda vurguladığımız üzere, bazı lokomotif hisselerde oluşan fiyatlarla temel verileri arasında izahı zor görünümler oluşmuş durumda. Nitekim hafta içi öncü hisselerden biri için bizzat şirketin yönetim kurulu başkanının yaptığı açıklamalar oldukça dikkat çekti. Borsa İstanbul’da uzun soluklu bir ralli yaşanıyor. Son günlerde daha çok dış piyasalar için dillendirilen “yıl sonu rallisi” olup olmayacağı konusunda değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Dış borsalarda böyle bir gelişme söz konusu olursa bunun iç piyasalara yansımaları elbette olacak. Ama bazı yatırım bankaları bu konuda çok da umut veren değerlendirmeler yapmıyor. Diğer yandan yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’da zayıf da olsa son haftalarda alım yaptıkları görüldü. TCMB tarafından açıklanan verilere göre 25 Kasım haftasında; Borsada yurtdışı yerleşikler hisse senetlerinde 24.2 milyon dolar, tahvil bonoda (DİBS) 2.9 milyon dolar alım yaptılar. Yabancılar hisse senetlerinde son 4 haftadır alımdalar. Toplamda 235 milyon dolarlık bir alım söz konusu. Borsa İstanbul’da yabancı takas saklama oranı tekrar %30’un üzerine çıktı. Bu rakamların Borsa İstanbul’un işlem hacmiyle kıyaslandığında BIST100 Endeksi’ni taşıyacak düzeyde olmadığı açık. Çıkış hareketi halen yerli yatırımcıların omuzunda. Devamı için de yeni yatırımcı katılımları büyük önem arz ediyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre; Kasım ayında açılan yeni hesap sayısı 1 milyonu geçerken yılın zirvesine ulaştı. Bakiyeli hesap sayısı 1 Aralık itibariyle 8 milyonu geçmiş durumda. Konut dışındaki alternatif yatırım araçlarının yüksek enflasyona karşı tasarrufları korumada yetersiz kalması, KKM’ye dönüşlerin ivme kaybetmesi ve kripto para piyasalarındaki gelişmelerin borsayı adres olarak öne çıkardığı anlaşılıyor. Ama yerli yatırımcılardan gelen kaynak da sonsuz değil. Yüksek primli hisse senetlerine artan yatırımcı ilgisi ayrıca değerlendirilecek bir konu.

Dış piyasalarda Fed Başkanı Powell’ın “Faiz artırımında yavaşlama Aralık ayında başlayabilir.” açıklaması olumlu fiyatlandı. Piyasalar ABD enflasyonunun (TÜFE) düşüş eğilimi göstermesiyle bu ayki Fed toplantısından zaten 50 baz puan artırımla bir yavaşlama bekliyordu. Bu durum belli ölçüde fiyatlara dahil olmuştu. Bunun Fed Başkanı Powell tarafından tekrar vurgulanması ayrıca katkı yaptı. Ancak bu açıklamaların uzun süreli bir etkiye neden olmasını beklemek fazlaca iyimserlik olacaktı. Ayrıca Powell; “Enflasyon konusunda daha fazla kanıta ihtiyaç var, faizde tepe noktası öngörülenin biraz daha üzerinde oluşabilir.” gibi sözler de etti. Piyasa bardağın dolu tarafını, bir bakıma işine geleni gördü. Nitekim ABD Borsaları açıklama sonrası sert çıkış gösterse de sonraki günlerde kâr satışlarına maruz kaldı ve olumlu etki sınırlandı. Cuma günü ise beklentilerin üzerinde gelen ABD tarım dışı istihdam artışı Fed’in faiz artırımları için elinin rahatladığı izlenimi verirken Powell ile piyasalarda oluşan algıyı iyice azalttı. ABD’de son açıklanan ekonomik veriler, enflasyon hızındaki gerilemenin yanı sıra faiz artırımlarına rağmen iyi geliyor. ABD 3.Çeyrekte (GSYH) beklenenin üzerinde %2.9 büyüdü. Diğer yandan Euro Bölgesi’nde uzun süredir ilk defa enflasyon hızında düşüş görüldü (TÜFE %10.00 açıklandı. Geçen ay %10.6). Almanya’da TÜFE %10.0 olurken geçen ay %10.4 idi. Bu verilere bağlı olarak Avrupa Merkez Bankası’nın Aralık toplantısında 50 baz puanlık indirim olasılığı arttı. Fed ve Avrupa merkez bankaları son dönemde uyguladıkları para politikalarının sonuçlarını almaya başladı. Dış piyasalarda iyimserlik korunurken yerini biraz daha temkinli bir görünüme bırakabilir.

Veri akışı yoğunlaşmış durumda. Kasım ayına ait enflasyon verileri yarın açıklanacak. Geçen hafta açıklanan Türkiye’nin 3.Çeyrek büyümesi (GSYH) bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,9 arttı. Bu yılın 2.Çeyreğine göre ise %0.1 daralma gösterdi. Türkiye ekonomisi 9 çeyrek sonra ilk defa daralma göstermesine rağmen yüksek büyüme gösteren ülkeler arasındaki yerini korudu. Diğer yandan 25 Kasım ile biten haftada, bankalardaki döviz mevduatının yaklaşık 5.5 milyar dolar düşüşle 204 milyar dolara gerilemesi kayda değer bir durum. TCMB brüt rezervleri ise 122 milyar dolarda kaldı. Dış piyasalardaki iyimserlik gelişen ülke göstergelerine olumlu yansımaya devam ediyor. Hafta içi 500 seviyesine yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS priminde düşüş eğilimi sürüyor. Benzer görünüm 10 yıllık eurobond için de geçerli. Devam eden düşüşle birlikte faiz oranı %8.67 seviyelerine kadar geriledi. Cuma günü Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı geçici verilere göre Türkiye’nin 11 aylık dış ticaret açığı ise 99,8 milyar dolara yükseldi. Kasım ayında ihracat yüzde 1,9 artışla 21,9 milyar dolar, ithalat ise 30,7 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığında aslan payı yine enerjinin oldu.

Yerli yatırımcı ilgisinin artmasıyla birlikte piyasalarda iyimserlik sürüyor. Ancak Borsa İstanbul’da sıklaşan kâr satışlarıyla “yorgunluk” emareleri artıyor.