Haftalık Borsa Yorumları – (30 Eylül – 4 Ekim 2019)

Borsada yükseliş hareketi kâr satışlarıyla karşılaşırken banka hisselerinin yön konusundaki ağırlığı devam ediyor. Döviz kurlarında hafif tepki alımları görüldü. Gösterge faiz oranlarında düşüş ivme kaybetti.

Piyasalarda olumlu hava sürüyor. TCMB ve öncü merkez bankalarından gelen faiz indirimleri alternatif olması açısında borsalardaki yükselişi destekliyor. ABD büyükelçisi tarafından sözlü olarak Türkiye’ye iletilen “Türkiye-ABD ticaret hacminin 100 milyar dolara yükseltilmesi ve alüminyum ile çelikte gümrük vergisi indirimi” içeren teklifin ayrıca olumlu katkısı var. Ancak teklif henüz resmiyet kazanmış değil. Resmiyet kazanır ve kabul görürse piyasalar üzerindeki olumlu yansımaları sürebilir. Detaylar sonra önem kazanır. İç piyasalar için diğer önemli konu başlığı ise merkez bankası faiz indirimlerinin reel ekonomiye daha doğrusu ekonomik büyümeye katkılarının nasıl olacağı, konusu. Mevduat ve kredi faiz düşüşü ile konut sektöründe ilk yansımalar görüldü. Üç kamu bankasının düşük faiz uygulamasını Türkiye’de üretilen otomobiller için de getirmesi otomotiv sektöründe umutları arttırdı. Bu noktada merkez bankasının faiz indirimlerine devam edip etmeyeceği konusu ayrıca önemli.

Geçen hafta TCMB Başkanı Uysal, enflasyonda düşüşün devamını beklediklerini söylerken “para politikasındaki alanı önden yüklemeli kullandık” açıklaması, enflasyon düşüş beklentilerini faizlere yansıtmakla birlikte bundan sonraki faiz indirimleri artık daha sınırlı olabilecek veya enflasyondaki gerçekleşmeler referans olacak mesajını verdi. Bu açıdan 3 Ekim’de açıklanacak eylül enflasyonu önem kazanıyor. Beklentiler eylülde % 1.30-1.40, yıllıkta ise % 14 civarında. Ağustos enflasyonu % 0.86 gerçekleşmişti. Bazı kamu zamlarını dikkate alındığında eylülde beklentiler biraz yükselmiş görülüyor. Dış piyasalarda ise ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve başta ABD Merkez Bankası olmak üzere öncü merkez bankalarının para politikası temel parametreler olarak görülüyor. Fed son toplantının ardından ileriye dönük faiz kararları hakkında net bir mesaj vermedi. ABD-Çin ticaret görüşmeleri 10 Ekim’de tekrar başlayacak. Piyasalarda olumlu hava korunuyor.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destek 104.000 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketinin devamı beklenebilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 103.000 ve 101.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 106.000 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 106.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 108.000 ve 110.000 seviyelerinde. Endekste direnç seviyelerinde görülebilecek kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi gücünü koruyabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin