Haftalık Borsa Yorumları – (26-30 Ekim 2020)

Borsada direnç seviyelerinden kar satışları görüldü. Döviz kurlarında ve gösterge tahvil bono faiz oranlarında ise çıkış eğilimi korunuyor.

Piyasalarda dalgalı seyir sürüyor. Pozisyon ayarlamaları açısından 3 Kasım ABD başkanlık seçimi öncesi piyasalarda fiyatlama için son hafta. Borsalar, altın, ABD doları başta olmak üzere yatırım araçlarında dalgalı seyrin devamı olası. Bu durum iç piyasalara da yansıma gösterebilir. Demokrat aday Biden anketlerde önde görülüyor ancak beklenti çalkantılı bir seçim olabileceği yönünde. Bu durum piyasaları biraz temkinli olmaya itiyor. İç piyasaların seçimlerde bir oyu olsa muhtemelen Trump’tan yana kullanır. Daha önceki açıklamaları nedeniyle Biden’e bakış soğuk. Sağlık Bakanlığı verilerine göre İstanbul başta olmak üzere vaka sayılarının arttığı görülüyor. Borsa İstanbul’da son dönemde sağlık, gıda, perakende sektörlerine yönelik seçici hareketlenmeler pandemi fiyatlamasının yeniden yapılmaya başladığının göstergesi gibi. Açıklanmaya başlanan üçüncü çeyrek bilanço beklentilerinin etkilerini de hesaba katmak gerek. TCMB piyasa beklentilerinin aksine gösterge faizde artırıma gitmedi. Gösterge faizi değişmemekle birlikte fonlama faizi, geç likidite penceresi faizi ve piyasa gösterge faiz oranları yükseldi. Bu açıdan parasal sıkılaştırma bu yönü ile devam ediyor. Pandemide vaka sayılarındaki artış, ABD seçim sonuçlarına ilişkin bir esneklik veya rezerv olarak gösterge faizde değişikliğe gidilmemiş olabilir mi? Bunu şartlar oluştuğu zaman görebileceğiz. Ancak piyasalar açısından belirsizlik arzu edilmeyen bir durum olarak görülürken ileriye yönelik pozisyon ve politika belirleme açısından “şeffaflık ve öngörülebilirlik” oldukça önemli. Önümüzdeki hafta Avrupa ve Japonya merkez bankaları toplantıları var. Faiz değişikliği beklenmiyor. Ancak toplantı sonrası yapılacak açıklamalar yakından izlenecek. Altın ve borsalarda yön, muhtemelen ABD seçimi sonrası netlik kazanacak. Düşük faiz ve bol likiditenin öncelikli adresleri altın ve borsalar. Dış borsalarda yükselişler direnç seviyelerini geçmekte zorlanıyor. Yabancı ilgisinin azalması Borsa İstanbul’da lokomotif hisselerde kendini hissettirmeye devam ediyor. Borsanın lokomotif hisseleri özel bir haber olanlar hariç performans açısından diğer hisselere göre zayıf kaldılar. Bu hisseleri yukarıya taşımak için yabancı yatırımcıların ilgisi gerekiyor. Borsada mart ayından bu yana devam eden çıkış hareketi önceki çıkış trendlerinden farklı olmakla hisse bazındaki ezberleri bozdu. Temel verilerin etkisinden çok hisselere olan talep ve para girişleri öne çıktı. ABD seçimi öncesi piyasalarda daha temkinli bir görünüm öne çıkabilir.

Endekste yükseliş hareketi güç kaybetmeye başladı. İlk destekler 1.182-1.175 seviyelerinde. Bu seviyeler kısa dönem için öne çıkabilir. 1.175 seviyesinin altında kalınması durumunda sonraki destekler 1.150-1.142 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 1.205 ve 1.223 seviyesinde. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki direnç 1.250 seviyesinde. Endekste yükseliş denemeleri direnç seviyelerini geçmekte zorlanabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN