Haftalık Borsa Yorumları – (25-29 Kasım 2019)

Borsada kâr satışlarıyla birlikte çıkış sürüyor. Ancak gelen satışlar piyasa tarafından karşılanıyor. Döviz kurları ise önemli destek seviyelerine çekildi.

Piyasalarda olumlu hava sürerken hisse bazlı hareketlilik öne çıkmaya başladı. Borsada dikkat çeken diğer nokta bu çıkışta yabancı katkısının olmaması veya çok az olması. Yabancı yatırımcılara ait takas saklama oranlarında son günlerde biraz toparlanma görülse de yüzde 64’ün altında. Yabancı takas saklama oranı Ekim ayında Suriye krizi yaşandığı günlerde BIST100 Endeksi’nin test ettiği 93.000 seviyesinin altında. Son günlerde biraz artış görülse de borsadaki yükselişin başladığı güne göre yabancı payında gerileme var. Piyasalarda iyimserliğe neden olan gelişmelerin başında düşük faiz ve merkez bankalarının genişlemeci para politikaları geliyor. Türkiye de merkez bankasından kısa sürede gelen on puanlık faiz indiriminin ekonomideki karşılığını görmeye başladı. Konut, otomobil ve beyaz eşya gibi sektörlerde satışlarda bir hareketlenme dışında tüketici güven endeksi Kasım ayı için yüzde 5.2 artışla 59.9 olarak açıklandı. Bu aşamadan sonra toparlanmanın devamı konusu önemli olacak. Tek başına düşük faiz yetecek mi? Bunu zamanla göreceğiz. Diğer yandan bankalarda bloke durumdaki toplam mevduatın yarısından fazlasını oluşturan döviz mevduatındaki çözülme de gerekecek. Son günlerde hafif bir satış görülse de toplam mevduatın yüzde 52’si döviz mevduatı olarak tutulmaya devam ediliyor. Bunun için de güven ve gelecek ile ilgili beklentilerin iyileşmesi önem kazanıyor. Bankalardaki kredi artışları küçük adımlarla devam ediyor. Borsada iyimserlik sürmekle birlikte olumlu gelişmeler belli ölçüde fiyatlandı. Son dönemde oluşan primleri dikkate aldığımızda gelen kâr satışlarını ve hisse değişimlerini olağan karşılamak gerekir. Borsada çıkış hareketinin ivme kaybettiği hisse bazlı hareketliliğin öne çıktığı bir görünüm öne çıkabilir.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 106.000 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 105.000 ve 102.500 seviyelerinde. İlk direnç ise 108.500 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 108.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki direnç 110.000 seviyesinde. Endekste yükseliş denemeleri kâr satışları ile karşılaşabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin