Haftalık Borsa Yorumları – (24-28 Şubat 2020)

Borsada kâr satışları derinlik kazanırken geri çekilmelerde tepki alım denemeleri görülüyor. Döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında ise tepki yükselişi sürüyor.

Piyasalar tekrar jeopolitik gelişmelerin etkisine girdi. Suriye ile başlayan süreç ABD-Çin ticaret savaşı, ABD-İran gerilimi sonrasında daha Korona virüsünün etkileri geçmeden tekrar Suriye kaynaklı gelişmelerin etkisine girdi. Türkiye’nin Suriye İdlib’teki operasyonunun çatışmaya dönüşmesi piyasaları oldukça gerdi. Dış piyasalarda ise Korona virüsü ilk gündem maddesi olmaya devam ederken borsalar üzerindeki etkisi sürüyor. ABD doları ve özellikle altın üzerinde “güvenli liman” ihtiyacına bağlı olarak yükseliş olarak etkileri devam ediyor. Ayrıca küresel ekonomi üzerindeki etkileri daha olumsuz. Yaygınlığını koruyan Korona virüsüne bağlı olarak Apple’ın ikinci çeyrek hedeflerini tutturamayacağı, teknoloji şirketlerinin tedarik kanallarının olumsuz etkileneceği, Çin’in ilk çeyrek büyümesinin yüzde 3.5’a kadar düşebileceği, Çin rafinerilerinin yüzde 25 daha az petrol işlediği gibi bir çok haber art arda geldi. Ekonomiler yavaşlarken borsalar nasıl yükselişine devam edecekler, düşük faiz daha ne kadar borsaları destekleyecek gibi sorular öne çıkabilir. Küresel ekonomideki yavaşlama bahanesiyle bu dönem ara verilen faiz indirimleriyle yeni bir düşüş dalgası gelebilir mi bunları zamanla göreceğiz. Ancak global ekonominin en önemli lokomotiflerinden biri olan Çin’de bir yavaşlama olursa bunun tüm sistemi ve borsaları olumsuz etkilemesi olasıdır. Zaten son gelen veriler de bunu gösteriyor. Zorlaşan gündem ile birlikte dış borsalarda görülen yorgunluk emarelerine karşılık temkinli görünümünü sürdüren iç piyasaların seyri Suriye kaynaklı gelişmelere bağlı olacak. Diğer taraftan Cuma günü Türkiye büyüme rakamları açıklanacak.

Endekste dalgalı seyirle birlikte düşüş hareketi sürüyor. İlk destekler 115.000-114.400 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde düşüşün devamıyla birlikte sonraki destekler 111.000-110.000 seviyesinde bulunuyor. İlk dirençler ise 120.000- 121.000 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 121.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu durumda sonraki direnç seviyesi 123.000-124.500 olarak görülüyor. Endekste destek seviyelerinde tepki alımlarının görülebilir. Ancak direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.