Haftalık Borsa Yorumları – (24-28 Ekim 2022)

Banka hisselerinin öncülüğünde BIST100 Endeksi’nde yeni zirveler deneniyor.

Özellikle 3.Çeyrek bilanço beklentileri bu çıkışta önemli katkı yaptı. Bankacılık sektörünün yılın ilk yarısındaki bilanço performansları 3.çeyrek bilançoları için de önemli bir referans oldu. Her ne kadar enflasyon muhasebesi uygulanmadığı ve varlık kalitesi konusunda bazı çekinceler dillendirilse de banka hisselerinde oldukça düşük fiyat kazanç oranları fiyatlamada etkili olmaya devam ediyor. Bankacılık dışında ekonomideki büyümenin korunuyor olması nedeniyle sanayi hisselerinde de seçici hareketlerle ciddi primler yakalanmış durumda. Yüksek enflasyon şartlarında borsanın alternatif olarak öne çıkmasında düşük faiz ve döviz kurlarındaki yatay seyrin payı var elbette. Ayrıca konut fiyatlarında yükselişin sürüyor olmasına karşılık son aylarda ivme kaybı söz konusu. Konut satışlarında ise gerileme görüldü. TUİK verilerine göre; 131.402 olarak açıklanan Eylül ayına ait konut satışları bir önceki ayın (121.491) ve geçen yılın aynı ayının (147.143) altında kaldı. Dip not olarak vermek gerekirse ABD’de konut satışları Eylül’de % 1,5 düşerek yıllık bazda 4,71 milyona geriledi. Gerekçe olarak yüksek faiz nedeniyle talebin zayıflaması gösterildi. ABD 2. el konut satışlarında 15 yılın en uzun süreli düşüş trendi gerçekleşti. Ocak ayında ABD konut satışları 6.5 milyon olarak gerçekleşmişti. O tarihten bu yana aylık bazda geriliyor. Konut fiyat endeksi nisan ayında yıllık bazda %19.4 iken temmuz itibariyle %13,9 seviyesine kadar geriledi. Verilere bakılarak değerlendirmek gerekirse, son yıllarda en güvenli alternatifler arasında görülen konutta iç ve dış piyasalarda bir durgunluk sinyalinden söz etmek mümkün.

İngiltere’de Başbakan Liz Truss istifa etti. İstifa kararını İngiltere ve Avrupa piyasaları sakin karşıladı. Sterlin ve Londra Borsası’nda belirgin bir dalgalanma olmadı ve hafif değer kazandı. Başbakan, Muhafazakar Parti halefini seçene kadar başbakan olarak kalacağını ve sürecin bir hafta içinde tamamlanacağını söyledi. Yeni başbakan için yarış da başladı. Vergi indirim paketiyle başlayan yanlış politikalar, sonrasında bu politikadan “U” dönüşü, önce maliye sonra içişleri bakan değişiklikleri başbakana kadar uzandı. Piyasaları geren vergi indirimlerinin geri çekilmesi piyasalar tarafından olumlu karşılanmış, sert değer kaybına uğrayan sterlin toparlanmıştı. Israr edilseydi bankacılık sektörü ve enflasyon ile bütçe üzerinde önemli olumsuz sonuçları olacağı yönünde haklı değerlendirmeler gelmişti.

Geçen hafta TCMB’den faiz indirimi geldi. Faiz indirim kararı bekleniyordu ancak 150 baz puanlık indirimi biraz sürpriz oldu. TCMB’nin toplantı duyurusundaki “Kurul, takip eden toplantıda da benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır.” ifadesi ileriye yönelik projeksiyon açısından önemli bir vurgu olarak görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde işaret ettiği üzere faizin yıl sonuna kadar tek haneye çekilmesi olasıdır. TCMB faiz kararının piyasalar üzerinde etkisi hissedilmezken enflasyon ile makas daha da açıldı (-72.95). Kararın açıklanmasıyla döviz kurlarında hafif bir yukarı hareket görülse de çok zayıf kaldı. KKM’nin (Kur Korumalı Mevduat) bu görünümdeki etkisi önemli. Geçen haftanın diğer dikkat çeken kararı ise TCMB’nin “liralaşma stratejisi” çerçevesinde bankalar için uyguladığı TL cinsinden menkul kıymet tesisi oranını yüzde 3 seviyesinden yüzde 5’e yükseltmesi oldu. Bu karar sonrası tahvil faiz oranlarında düşüş görüldü. Banka bilançolarına etkileri ise önümüzdeki yıllarda ölçümlenecek bir konu.

ABD ve Avrupa Merkez Bankaları bir süredir parasal sıkılaşma ve yüksek faiz politikası uyguluyorlar. Türkiye, Çin ve Japonya hariç diğer merkez bankaları da onları izliyor. Bu çerçevede tahvil faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Piyasalar tarafından referans olarak görülen Ekonomideki resesyon tahminlerinin talebi zayıflatacağı beklentisine ABD Başkanı Biden’ın stratejik rezervlerden 15 milyon varil satış yapılması kararı petroldeki düşüşe katkı yaptı. Piyasalar ekonomiyi petrol ve emtia fiyatları üzerinde okumaya devam ediyor. Petrol ile birlikte emtia fiyatlarında durgunluk korunuyor. Bu arada, 2008 finansal krizini tahmin eden ve “kriz kahini”, “Doktor Felaket” gibi isimlerle anılan ünlü ekonomist Nouriel Roubini “1970’ler ve küresel finansal kriz karışımı” bir kriz bekliyor. Cuma günü basında çıkan Fed’in faiz artışını yavaşlatacağı haberini dış piyasalar olumlu yönde fiyatlandı.

Hisse senetlerindeki yabancı payı %32 seviyesinin altına gerileyen Borsa İstanbul’da son çıkışta yerli yatırımcının katkısı oldukça fazla. TCMB verilerine göre 14 Ekim ile biten haftada; Hisse senetlerinde 169.2 milyon dolar, tahvil bonoda (DİBS) 16.9 milyon dolar yabancı satışı gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların son verilerle birlikte 2022 yılındaki toplam portföy çıkışı 5,8 milyar dolar oldu. Diğer yandan toplamda yabancıların sahip olduğu hisse senetleri 19.4 milyar dolar, DİBS tutarı ise 1.2 milyar dolar olarak açıklandı. Tahvil bonoda yabancı payının %1 seviyesinin altına düşmesi kayda değer. Bankalar döviz mevduatı bir önceki haftaya göre 100 milyon dolar artışla 213.4 milyar dolara, TCMB brüt rezervleri 2.1 milyar dolar artışla bu yılın en yükseği olan 116 milyar dolara yükseldi. Piyasalarda olumlu hava sürüyor.