Haftalık Borsa Yorumları – (23-27 Kasım 2020)

Borsada çıkış hareketi devam ediyor. Döviz kurlarında destek seviyelerinden tepki alımları görülürken gösterge faiz oranları yatay seyrediyor.

Piyasalarda iyimserlik devam ediyor. İçeride ekonomi yönetimindeki değişimin ardından Merkez Bankası’nın (TCMB) piyasa beklentilerine uygun olarak faiz artırımı yapması iyimserliği artırdı. Dış piyasalarda “aşı” haberleri sonrası başlayan iyimserlik içeriye pozitif katkı yapan bir başka gelişme oldu. ABD başkanlık seçimlerinin sorunsuz geçilmesi, piyasaların Joe Biden yönetimine olumlu bakması, aşı çalışmaları dış piyasalarda olumlu algıya neden oldu. Önümüzdeki günlerde Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay alınırsa yasal süreç tamamlanmış olacak. Ardı ardına gelen iyi haberleri piyasalar fiyatlamaya devam ediyor. Son gelişmeler piyasaları daha ne kadar taşıyacak sorusu önem kazanmış durumda. Borsa İstanbul’un ve döviz kurlarının geldiği seviyelere bakılırsa belli ölçüde fiyatlanmanın yapıldığı görülüyor. Son aylarda toplantı sonrası görülen sürprizler bu defa yaşanmadı. Ekonomi yönetimindeki değişimler sonrası verilen “piyasa dostu” açıklamalar kararlara yansıdı. Faiz artışını para ve sermaye piyasaları olumlu karşılarken salgın hastalığın etkisindeki reel ekonomiye yansımaları bu aşamada çok fazla tartışma konusu olmuş değil. Kredi faiz oranlarının yüzde 15 seviyesinin üzerine çıkması doğal olarak talep üzerinde yavaşlatıcı yönde bir etki yapacaktır. Önümüzdeki aylarda bunu hissetmemiz muhtemeldir. Geçtiğimiz aylarda pik yapan lokomotif sektörlerden konut ve otomobil ilk akla gelenler arasında. Ayrıca yüzde 15 faiz sermaye piyasaları için de önemli bir alternatif olarak görülebilir. ABD ve Almanya başta olmak üzere dış borsalarda son zirve seviyelerini tekrar yakaladı. Küresel ekonomi üçüncü çeyreklerde büyüme gösterse de salgın hastalıktaki rekor vaka artışları ve kısıtlayıcı tedbirlerin alınması nedeniyle önümüzdeki dönemde yavaşlama beklentisi hakim. Her ne kadar aşı bulundu haberleri olumlu beklentilere neden olsa da uygulaması zaman alacağı için kış ayları zor geçecek gibi görünüyor. Rahatlama için daha çok bahar ayları ve sonrası işaret ediliyor. Buna rağmen teşvik ve yardım paketleriyle düşük faiz, bol likiditenin etkisiyle borsalar bahar havası yaşadılar. Ama Borsa İstanbul’da çıkışın devamı ve yeni para girişleri yön konusunda etkili olacak. Piyasalarda olumlu kava korunmakla birlikte kâr satış olasılığını da dikkate almakta yarar var.

Endekste çıkış trendi sürüyor. İlk destekler 1.308-1.300 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 1.290-1.277 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 1.335-1.340 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki dirençler 1.350-1.370 seviyelerinde bulunuyor. Endekste çıkış hareketi gücünü koruyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN