Haftalık Borsa Yorumları – (23-27 Eylül 2019)

Borsada yükseliş hareketi kâr satışlarıyla karşılaşırken banka hisselerinin yön konusundaki ağırlığı devam ediyor. Döviz kurlarında hafif tepki alımları görüldü. Gösterge faiz oranlarında düşüş ivme kaybetti.

Piyasalarda yatay seyir görülüyor. Borsada kâr satışları, döviz kurlarında tepki alımları, gösterge faiz oranında ise yatay hareket görüldü. İç ve dış borsalarda merkez bankalarından gelen faiz indirimlerinin etkileri sürüyor. Ancak Borsaistanbul’da bankacılık sektörüne ilişkin gelişmelere bağlı olarak biraz daha zayıf bir görünüm hakim. BDDK’nın bankalara yarısı inşaat ve enerji sektörüne ait olmak üzere “46 milyar TL’lik kredinin takip hesaplarına ayrılması ve kredi zarar karşılıklarının ayrılması” yönünde bildirimde bulunması borsadaki banka hisselerine satış olarak yansıma gösterdi. TCMB’den gelen faiz indirimlerinin yansıması olarak kredi faizlerindeki düşüş bir avantaj sağlıyor. Ama yine de uygulamaları ve gerçekleşmeleri görmek gerekir. TCMB’den gelen faiz indiriminin ekonomiye yansımaları merak edilen bir konu idi.

Geçen hafta açıklanan Ağustos konut satışlarındaki artış bu açıdan önemli bir işaret sayılabilir. Benzer görüşler henüz rakamlara yansımasa da otomotiv sektörü için de geliyor. Yüksek işsizlik, hane halkı borç yapısı ve gelir kayıpları faiz düşüşünün ekonomiye olumlu etkilerini zayıflatabilecek gelişmeler. Dış piyasalarda ise Suudi Arabistan’da iki petrol tesisine yapılan saldırılar nedeniyle yaşanan petrol şoku, birkaç haftada üretimin normale döneceği yönündeki açıklamalarla kısa sürdü. ABD başkanı Trump’ın İran’ı sorumlu göstermesi gerginliği sıcak tutuyor ama piyasada bu yönde duyarlılık şimdilik azalmış görülüyor. Diğer gelişme ise ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı oldu. Beklendiği üzere Fed 25 baz puan faiz indirimine gitti ancak sonraki toplantılar için net bir sinyal vermeyince piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kaldı. ABD-Çin ticaret görüşmeleri tekrar başladı, henüz bir anlaşmaya dair bir açıklama gelmedi. Borsada olumlu hava korunmakla birlikte daha temkinli bir görünümün var.

Endekste yaşanan kısa dönemli çıkış hareketinin ardında kâr satışları görülmeye başladı. İlk destekler 99.000-98.500 seviyelerinde. 98.500 seviyesinin üzerinde çıkış hareketinin devamı beklenebilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 97.500 ve 95.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 102.500 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 102.500 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 104.150 ve 106.000 seviyelerinde bulunuyor. Endekste devam eden çıkış trendi ile birlikte yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin