Haftalık Borsa Yorumları – (23-27 Aralık 2019)

Borsada yükseliş hareketi sürmekle birlikte hisse bazlı hareketlilik öne çıktı. Döviz kurlarında yükseliş ve faiz oranlarında düşüş eğilimi devam ediyor.

Piyasalardaki iyimserlik devam ediyor. Olumlu havanın en fazla görüldüğü piyasa hisse senetleri oldu. Düşük faiz doğal olarak alternatif piyasalar olması açısından hisse senetlerine talebi beraberinde getirdi. Dış ve iç piyasalarda düşük faiz ortamının bir süre daha korunacağı beklentileriyle birlikte borsalarda canlılık sürüyor. Ancak borsaların belli ölçüde olumlu fiyatlamaları yaptığını da göz ardı etmemek gerekir. Bu açıdan yorgunluk emareleri görülmesi ve kâr satışlarıyla teknik düzeltmeleri olağan karşılamak gerekir. Borsa İstanbul’u kısa dönem primli olarak değerlendirmek mümkün. Ama orta ve uzun dönem için veya dolar bazında aynı şeyleri söylemek zor. Ayrıca önceki yazılarımızda da vurguladığımız üzere fiyat kazanç oranı gibi kriterleri dikkate aldığımızda temel açıdan pahalı olarak değerlendirmek de zor. Diğer yandan dış borsalara kıyasla Borsa İstanbul’daki çıkış hareketi daha zayıf kaldı. Bu durumu özel iç gündem ve döviz kurlarındaki yükselişin yansıması olarak görmek mümkün.

Döviz kurlarında ise borsa yükselirken görülen çıkış hareketini alternatif piyasaların işleyişinde bazen görülen uyumsuzluklardan biri olarak değerlendirmek gerekir. Kurlardaki yükseliş nedenlerine baktığımızda, düşük faiz, ABD yaptırımlarının Temsilciler Meclisi’nden geçmesinden duyulan rahatsızlık ve BDDK’nın son tebliği sonrası swap faiz düşüşü ve pozisyon ayarlamalarını saymak mümkün. İç piyasalarda dolar/TL kurundaki yükselişe dış destek görülmüyor. Dış piyasalarda ise ABD-Çin anlaşmasına bağlı olumlu hava sürüyor. İç ve dış piyasalarda hisse senedi ağırlıklı olumlu hava korunuyor.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 110.500-110.000 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 108.000-107.500 seviyelerinde. İlk direnç ise 112.500 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için 112.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 115.000 ve 117.000 seviyelerinde. Endekste düşüş formasyonlarından “yükselen takoz” olasılığı 112.500 geçilirse ortadan kalacaktır. Endekste çıkış hareketi devam etmekle birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları görülebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin