Haftalık Borsa Yorumları – (21-25 Ekim 2019)

Borsada son günlerdeki düşüşün ardından tepki alımları görülürken döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında ise düşüş vardı.

Piyasalarda Suriye konusuna bağlı düşüş Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmaya nedeniyle yerini olumlu seyre bıraktı. Piyasa kayıplarını önemli ölçüde geri aldı. İlk tepkinin ardından yine de anlaşmanın fiilen işlerlik kazanması için Salı günü beklenecek. Aksi yönde yeni bir gelişme olmaz ise piyasalar diğer gündem konularına dönüp farklı fiyatlamalara yönelebilir. Bu açıdan 24 Ekim Perşembe günkü merkez bankası toplantısı önemli. Suriye gündemi nedeniyle faiz indirim beklentileri zayıflamıştı. Döviz kurlarındaki düşüş ve piyasalarda rahatlama ile faiz indirim beklentisi tekrar güç kazandı. Piyasa bir puanlık indirim bekliyor. Aynı gün yine Avrupa Merkez Bankası toplantısı var. Uzun bir süredir Avrupa Merkez Bankası’nın tavrı parasal genişleme ve düşük faizden yana. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası da benzer yönde. Diğer bir gelişme de ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde belli konularda anlaşma sağlanması. Ayrıca Avrupa Birliği ve İngiltere arasında Brexit konusunda anlaşma sağlanması dış piyasalardaki iyimserliği artırdı. Brexit konusundaki mutabakat ile euro ve sterlin değer kazanırken ABD doları zayıfladı. Doların değer kaybı ise altın (ons/dolar) fiyatına yükseliş olarak yansıdı. Ancak altındaki kısa süreli yükseliş hamlesi zayıf kaldı. ABD-Çin, Brexit ve Suriye konusundaki anlaşmayı da dahil edersek piyasaların bir süredir etkisinde kaldığı jeopolitik risklerin oldukça azaldığı söylenebilir. Piyasa fiyatlaması açısından gündem daha çok ekonomi ağırlıklı olacaktır. Türkiye ölçeğinde faizlerdeki düşüşün emareleri az çok ortaya çıkmaya başladı. Özellikle bunu eylül ayına ait öncü göstergelerden konutta biraz da otomobil satışlarında görmek mümkün. Piyasalarda mevcut anlaşmalarla ilgili olumsuz bir gelişme görülmez ise iyimserlik korunabilir.

Endekste dalgalı seyir sürüyor. Sert düşüş sonrası aynı ölçüde tepki alımları görüldü. İlk destekler 98.000 ve 96.000-95.000 seviyelerinde. 96.000-95.000 daha önemli. Bu seviyelere geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir. İlk dirençler ise 99.300 ve 100.500-101.000 seviyelerinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 101.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 103.500 ve 105.000 seviyelerinde. Endekste direnç seviyelerinde satış denemeleri görülse de tepki yükselişi etkisini sürdürebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin