Haftalık Borsa Yorumları – (20-24 Ocak 2020)

Borsada kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi hisse bazlı hareketlerle sürüyor. Döviz kurlarında düşüş ivme kaydederken gösterge faiz oranlarında düşüş trendi devam ediyor.

Piyasalarda iyimserlik devam ediyor. Borsa İstanbul ve ABD Borsaları yeni rekorlar deniyor. Borsalardaki coşkunun temel nedeni düşük faiz. Türkiye özelinde ise ekonomideki toparlanma ve bu yıl için büyümenin daha yüksek olacağı beklentisi de ayrıca katkı yapıyor. ABD’de ise ekonomik büyüme yüzde 2’nin üzerinde seyrediyor, işsizlik %3.5 ile yaklaşık son elli yılın en düşük seviyelerinde. Almanya ve Euro Bölgesi ekonomileri için aynı şeyleri söylemek zor. Çin’de ise % 6 büyüme ile son otuz yılın en düşük seviyesine çekildi. ABD hariç reel ekonomilerde görülen yavaşlamaya rağmen borsaların ayakta kalmasının esas nedeni düşük faizin yanı sıra 2008 küresel krizine çare olarak verilen bolca likidite. Diğer yandan ABD-Çin ticaret anlaşması ve ABD-İran geriliminin gündemde geri düşmesiyle jeopolitik risklerin zayıflaması borsalar üzerindeki baskıyı azalttı. VIX Endeksi (korku) tekrar taban seviyelere geri döndü. Altın fiyatında (ons/dolar) yükseliş sonrası kâr satışlarına bağlı geri çekilme görülüyor. Petrol fiyatları da düşüşte. İç gündemde ise son merkez bankasının 0.75 puan indirim ile politika faizini % 11.25’ çekerek uzun süredir ilk defa enflasyonun altında kaldı. Dışarıya göre faiz hala yüksek ve dış dünyadaki düşük faiz önemli bir referans olmakla birlikte 2020 yılı için Hazine’nin 300 milyar TL borçlanma ve 139 milyar TL bütçe açığı hedefleri var. Ekonomideki toparlanmaya bağlı cari dengede aylık bazda açık görülmesi(Kasım – 518 milyon dolar), 123 milyarı bulan 2019 bütçe açığı, yüzde 13.4 işsizlik oranı, 5.1 seviyesine ulaşan sanayi üretimi ve son yılların en yüksek Aralık satışı olarak gerçekleşen 202 bin konut satışı yine kayda değer veriler. Piyasalarda olumlu hava korunuyor.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 119.500-119.000 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. 119.000 seviyesinin altında sonraki destekler 116.000-115.000 seviyelerinde. İlk dirençler ise 123.000 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için 123.000 seviyesinin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 125.000-127.000 seviyelerinde. Endekste kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi gücünü koruyor.Ancak yükseliş denemelerinin satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN