Haftalık Borsa Yorumları – (2-6 Eylül 2019)

Borsada banka hisseleri öncülüğünde dalgalı seyir devam ediyor. Geri çekilmeler tepki alımlarıyla karşılaşırken döviz kurlarında da yükseliş görüldü.

Piyasalarda yön arayışı ve kararsızlık görülüyor. Arjantin ile ABD-Çin ticaret savaşına yönelik gelişmeler bu görünümde önemli paya sahip. Türk ekonomisi bir toparlanma ve dipten dönüş çabası yaşarken ihracat artışından önemli bir katkı bekliyor. Dış dünyada ticaret savaşı kızışıp ekonomilerde yaşanacak bir yavaşlama doğal olarak bu sürece olumsuz yansıyacaktır. Bugün TÜİK tarafından açıklanacak ikinci çeyrek büyümesi bu açıdan önemli. Piyasa beklentisi yüzde -1-2 aralığında bir küçülme yönünde.

Hatırlanacağı üzere 2019 yılı ilk çeyrek 2.6’lık küçülme yaşanmıştı. Mayıs ayından itibaren ivme kazanan ihracat artışı Temmuz’da ivme kaybederek yüzde 7.9 artış yönünde gerçekleşti. İhracat artışı haziranda yüzde 14.3, mayısta 12.1 idi. Dışarıdaki yavaşlama bir parça ihracata yansımaya göstermeye başlamış demek yanlış olmaz. Salı günü ise Ağustos enflasyonu var. Yine piyasa beklentisi aylık yüzde 1.00-1.15, yıllık bazda ise yüzde 15-16 seviyelerinde artış şeklinde. Enflasyon verisi merkez bankası faiz kararları için referans olacak. Diğer bir referans noktası da dışarıda devam eden faiz düşüş süreci. ABD ve Almanya başta olmak üzere gerek tahvil bono gerekse merkez bankaları tarafında faizlerde düşüş eğilimi sürüyor. Bu durumun Türkiye gibi gelişen ülkelere olumlu yansıyacağı yönündeki algı Arjantin kaynaklı gelişmelerle zayıflamaya başladı. Arjantin’in sermaye kontrolüne başlamasının etkileri izlenecek. Türkiye’nin CDS oranları hala 400’ün üzerinde seyrediyor. Borsaistanbul’da yabancı takasında son günlerde bir miktar gerilme söz konusu. Ancak düşen faiz oranları alternatif piyasa olması nedeniyle borsalar için bir avantaja dönüşür mü? Zamanla göreceğiz. Küresel ekonomideki durgunluk sinyal ve beklentileri borsaları da olumsuz etkilemiş durumda. Bu açıdan alternatif piyasalar arasındaki sermaye akışı belirleyici olacak. ABD Başkanı Trump’ın tavrıyla birlikte Türkiye-ABD ilişkileri, Suriye konusu diğer önemli konu başlıkları olacak. Piyasalarda temkinli görünümün dağıldığını söylemek zor.

Endekste tepki çıkışı devam ediyor. İlk destekler 95.000 ve 94.000 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 91.500-91.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 98.500 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Tepki çıkışın devamı için 98.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki direnç 100.000 ve 104.000 seviyesinde bulunuyor. Endekste tepki yükselişi görülmekle birlikte henüz güç kazanmış değil. Direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin