Haftalık Borsa Yorumları – (18-22 Kasım 2019)

Borsada hisse bazlı hareketlerle çıkış sürüyor. Döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında ise yatay hareket görülüyor.

Piyasalarda olumlu hava devam ediyor. Küresel ekonomideki yavaşlama emarelerine karşılık merkez bankalarından gelen faiz düşüşlerinin yansımaları ve ABD-Çin ticari görüşmeleri ana gündem konuları. Dış piyasalarda ABD-Çin ticari görüşmelerine ilişkin tartışmalar sürüyor. Uzun süredir devam eden görüşmelere rağmen sonuç çıkmış değil. Dış piyasalarda en fazla dikkat çeken konu altın fiyatları oldu. Son dönemde kâr satışlarıyla gerileyen altın fiyatı ABD-Çin arasındaki anlaşmanın erteleneceği beklentisiyle tepki yükselişi yaşadı. Ancak ABD-Çin görüşmelerinde veya jeopolitik risklerde olumsuz bir gelişme olmazsa çok yukarıları beklemek şimdilik zor. Düşük faiz alternatif olması nedeniyle hisse senetlerini ve borsaları besliyor. Ayrıca iç piyasalarda döviz kurlarında düşüşü engelleyen bir yönü var. Negatif faizlerin olduğu veya tartışıldığı bir ortamda faiz oranları için en azından hatırı sayılır bir zaman diliminde buralarda kalacak demek çok yanlış olmayacaktır. Dahası düşük faizin reel ekonomilere olumlu etkileri üzerinde halen kabul gören bir görüş varken. Türkiye özelinde bakacak olursak konut, otomobil ve beyaz eşyada hareketlenme verilere yansımaya başlamıştı. Geçen hafta da Eylül’de sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre % 3,4 arttı. Ekonomide ciddi bir toparlanmadan söz etmek için erken olsa da bu veriler önemli. Reel sektörde toparlanmanın güç kazanması için gelecek ile ilgili beklentiler önemli olacak. Henüz o aşamada değiliz ama veriler bu yönde gelirse beklentiler de kuvvetlenebilir. Yabancı yatırımcıların Türkiye tavrında ise çok fazla bir değişim görülmüyor. Borsa takasında yabancı payı yüzde 64’ün altında ve gerilmeye devam ediyor. Tahvil bonoda ise son haftalarda satış tarafındalar. 2019 yılı 3.çeyrek bilançoları 2019 yılı 2. çeyreğe göre daha iyi, ancak geçen yıla göre zayıf. Piyasalarda iyimserlik korunuyor.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 103.000-102.500 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 101.000-100.000 seviyelerinde. İlk direnç ise 106.000 seviyesinde görülüyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 106.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 107.500 ve 110.000 seviyelerinde. Endekste direnç seviyelerinde görülen kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi gücünü koruyabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin